Rajd do Koźlaka

RAJD DO NAJWIĘKSZEGO KOŹLAKA W NIEMCZECH


Na zaproszenie niemieckiego klubu turystyki pieszej „WanderFreunde Haffküste e.v.” z Eggesinu udaliśmy się w 16-osobowym składzie „Samej Ramy” 9 lutego br. do Penkun. Tu na dziedzińcu XII-wiecznego zamku znaleźliśmy się w gronie 92 piechurów, których zadaniem było dotrzeć do największego na terenie Niemiec wiatraka typu koźlak.

1.JPG

Po wyjaśnieniach Przewodniczącego klubu W. Zimmermanna cała grupa wyruszyła na trasę. Początkowo poruszaliśmy się ścieżką pośród działek pracowniczych, by za chwilę wejść na 200 – 300 metrowej długości drewniane pomosty nad mokradłami. Przecinające trzcinowiska kanały wodne połączone z jeziorem Zamkowym (Schloβsee) przekraczaliśmy po tak zbudowanych mostkach, pod którymi swobodnie mogli przepływać w sezonie kajakarze.

2.JPG
3.JPG

Na całej długości szlaku umieszczone były tablice poglądowe, objaśniające jaki świat roślinny i zwierzęcy związany jest z danym terenem. Od czasu do czasu na brzegu ustawione były wieże widokowo-obserwacyjne, umożliwiające oglądanie tafli wodnej i trzcinowisk. Po 12 kilometrach wędrówki dotarliśmy do osady Storkow.

4.JPG
5.JPG

Tu na wzgórzu ustawiony był prawie 20-metrowej wysokości wiatrak. Po krótkim odpoczynku weszliśmy do jego wnętrza, a jego opiekun objaśniał do czego służą poszczególne mechanizmy. Po zwiedzeniu koźlaka udaliśmy się na obiad do pobliskiej owczarni „Biopark”, gdzie poczęstowano nas gorącym daniem (za 4,5 Euro).

6.JPG

Potem ruszyliśmy znów obrzeżem Bürgersee, mijając „Diabelski Kamień” i XIII-wieczny kościół , by po kolejnych 8 kilometrach dotrzeć na dziedziniec zamku w Penkun.

7.JPG
8.JPG

Tu nastąpiło podsumowanie rajdu. Nasza ekipa na zakończenie wręczyła Jürgenowi Barth, Winfriedowi Zimmermannowi i Heinzowi Fischer pamiątkowe dyplomy. Po tym udaliśmy się w powrotną drogę do Polic.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License