Rajd Pieczonego Ziemniaka 2012

W warunkach pięknej, słonecznej a nawet przy prawie upalnej pogodzie, odbył się kolejny rajd, tym razem pieszy, pod hasłem „Święto Pieczenia Ziemniaka”.

66.JPG

Podobnie jak w roku ubiegłym 20 października 2012 r. o godz. 10:00 blisko 150 amatorów pieczonego kartofla spotkało się na na parkingu przed kościołem św. Kazimierza by stąd autobusem SPPK pojechać do ośrodka GOESiR w Trzebieży.


Po krótkim powitaniu uczestników, przedstawieniu programu imprezy i dołączeniu grupy turystów niemieckich z Eggesin wyruszyliśmy na trasę 7 kilometrowej wycieczki pieszej.


Wędrując opracowaną przez Marka Ziemniewicza trasą, raz po raz wkraczaliśmy w malownicze o tej porze roku zakątki okolic Trzebieży.


Trafiliśmy również na trzebieski cmentarz, gdzie zrobiliśmy półgodzinną przerwę "na kanapkę". Więcej uwagi poświęciliśmy miejscowemu cmentarzowi a zwłaszcza jego niemieckiej części. Właśnie tu wędrując pomiędzy prawie zatartymi śladami mogił dawnych mieszkańców Zigenort natrafiliśmy na grób rodzinny Henrietty i Michaela Rifsel.


Idąc dalej trasą dawnej linii kolejowej mijaliśmy suszące się sieci rybackie, spółdzielnię "Certa", port, hotel i basen jachtowy trzebieskiej mariny.


Po prawie dwugodzinnym spacerze dotarliśmy na metę rajdu, gdzie w popiele ogniska ekipa robocza pod kierunkiem Jurka Szczęsnego upiekła ziemniaki. Oprócz ziemniaków organizatorzy imprezy przygotowali dla uczestników wędrówki kiełbasę do pieczenia, którą pałaszowano razem z ziemniakami.


Po posiłku na jednym ze stołów twórcy maskotek wykonanych z ziemniaków i warzyw prezentowali swoje dzieła. Jury konkursowe oceniło, że najciekawszymi pracami była „Czarownica na miotle” i „Zając” Marysi i Estery Sidor ze Szkoły Podst. nr 1 a także "Strażak" Filipa Kotkowiaka z polickiej „trójki”. Był również maskotki jeża, kaczorka, Mikołaja, ogółem zaprezentowano 21 prac z użyciem ziemniaków. W drugim konkursie na „Największego Ziemniaka” zwyciężyła pyra Bogusi Nowickiej o wadze 0,86 kg przed kartoflami Oliwi Dziczek, Wiktorii Szymańskiej, Julii Puszki i Ady Mrozowskiej. Jury było tak wspaniałomyślne, że nagrodziło wszystkich uczestników obu konkursów.


W dalszej części imprezy odbył się jeszcze konkurs „Biegu z jajkiem” w którym poszczególne biegi wygrali Katarzyna Harasimowicz, Agata Kopiszewska i Krzysztof Frączek. Na zakończenie imprezy odbyły się zmagania w "Przeciąganiu liny" ? wygrała drużyna SP 3 pokonując ekipę z SP 1. Zwycięzców nagrodzono a wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki.


Potem tylko ostatnie spojrzenie na Zalew Szczeciński i o godz. 14:00 wszyscy ponownie znaleźliśmy się w autobusie SPPK, którym odwieziono nas do Polic. Na kolejną imprezę w dniu 17 listopada zaprosiła nas grupa niemiecka. Będzie to zwiedzanie połączone z plenerem fotograficznym pomników architektury ulokowanych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.


Organizatorzy imprezy PKC „Sama Rama”, OSiR Police, Wydz. Promocji UG Police dziękują opiekunom poszczególnych grup z polickich szkół nr 1, nr 3, Świetlicy RO nr 2, KP PTTK „Sami Swoi”, PTTK „Jantarowe Szlaki”, „Ja i Ty”, Wanderfreunde Haffküsten eV. z Eggesin a także wszystkim uczestnikom niezrzeszonym za aktywne uczestnictwo w imprezie.


(wgaw)
(zibi)
(Adalbert)
(marek)
(ula)
(Jurek)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License