Rajd Pieczonego Ziemniaka 2014

Tegoroczne "Polickie Święto Pieczenia Ziemniaka" było nieco inne niż w latach poprzednich. 18 października 2014 r. w siedemdziesięcioosobowym gronie spotkaliśmy się na terenie Kompleksu OSiR-u. Po wspólnym zdjęciu podzielono nas na dwie grupy. Cykliści na trasę ruszyli na swoich stalowych rumakach a piechurzy ulicami Polic udali się do Stacji Wodociągów polickiego ZWiK-u przy ul. Grzybowej.


Czekał tu na nas Jacek Stasiak, który tym razem wcielił się w rolę przewodnika zakładowego i oprowadzał nas po stacji uzdatniania wody i obiektach towarzyszących, wyjaśniał procesy technologiczne i zadania obsługi.


Po godzinnej wizycie w obiektach ZWiK-u ruszyliśmy do polickiego Lapidarium, by właśnie pod Dębem Pokoju poznać historię tego miejsca. Niektórzy uczestnicy wycieczki byli jednak już mocno strudzeni.


Kolejny etap to policki rynek i spotkanie pod pomnikiem Sediny i "rodzinna fotografia", a potem kolejny krótki postój pod budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego i przypomnienie faktów z średniowiecznej historii czyli nadania praw miejskich Policom.

21.JPG
22.JPG
23.JPG

Wreszcie kres wędrówki i meldujemy się na mecie zlokalizowanej ma przystani OSiR przy ul. Konopnickiej. Tu już płonie ognisko, w którym pieczemy kiełbaski, a w jego popiele "dochodzą" ziemniaczki.


Na jednej z ławek w otoczeniu wykonawców pojawiła się galeria wykonanych maskotek z ziemniaków i innych warzyw oraz wielkie kartofle, które wzięły udział w konkursie na największy okaz pyry.

28.JPG
29.JPG
30.JPG

Najciekawszymi maskotkami w kategorii "Natura" mogły się pochwalić Daria Osińska, Agata Bielaszewska i Hania Niedzielach, a w kategorii "Kukiełka" Ola i Łukasz Wiśniewscy, Zofia Potkańska i Wiktoria Jodłowska. Największe ziemniaki dostarczyli na metę imprezy - Oliwia Morszyńska Julia Siemińska i Marika Marcinkowska.

31.JPG
32.JPG
33.JPG

Dużym zainteresowaniem zebranych cieszyła się rodzinka łabędzi, która zwabiona zapachem jedzenia nie omieszkała odwiedzić uczestników imprezy.

34.JPG
35.JPG
36.JPG

W oczekiwaniu na piekące się ziemniaki rozegrano biegi sztafetowe z "jajkiem na łyżce". Najlepszą okazała się drużyna SP nr 3 w składzie: Oliwia Helkowska, Marika Marcinkowska i Hubert Miecznikowski. Rozegrano też "zawody wędkarskie, w którym pierwsze miejsce zajęli Łukasz Wiśniewski i Julia Siemińska. Wszystkich uczestników konkursów nagrodzono.

37.JPG
38.JPG
39.JPG

Wreszcie przyszedł czas na wyjmowanie upieczonych ziemniaków z popiołu. Degustatorzy poszukiwali soli i masła by dodać im jeszcze ciekawszy smak. na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki.


Organizatorzy PKC "Sama Rama" policki OSiR i Wydz. Oświaty UG serdecznie dziękują Wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tej imprezy, a w szczególności Nadleśnictwu Trzebież i Dyrekcji polickiego ZWiK-u.

44.JPG
45.JPG

(wgaw)
(adalbert)
(gracjan)
(grazyna)
(dorota)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License