Rajd Pieczonego Ziemniaka 2016

Jesień to pora roku, kiedy na polach rozpoczynają się wykopki, kiedy snują się nad polami dymy ognisk, a w których popiele pieką się ziemniaki. Policka młodzież ze szkół podstawowych nr 3 i 8 oraz członkowie niemieckiego klubu turystyki pieszej Wanderfreunde Haffküste z Eggesin aby włączyć się w ten zwyczaj w dniu 15 października 2016 r. wzięła udział w "Polickim Święcie Pieczenia Ziemniaka". W sobotę rano ponad osiemdziesięcioosobowa grupa uczniów i dorosłych udała się autobusem SPPK do Kompleksu Rekreacyjno-Plażowego na terenie GCEiR w Trzebieży.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Tu po spotkaniu z pozostałymi uczestnikami imprezy i zrobieniu wspólnego zdjęcia wyruszyliśmy na trasę ośmiokilometrowej wędrówki pieszej. Początkowo były to leśne dukty z urozmaiconym krajobrazem.

4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG

Potem zaczęły pojawiać się spore kałuże a w efekcie szlak, który nie dawno był jeszcze normalną trasą przerodził się w spore bagienko. Wędrując wśród zwalonych drzew - "przez dżunglę" przeskakiwaliśmy błotne strumyczki, by wyjść na suchy teren.

13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG

Kiedy dotarliśmy do mety imprezy, ciepło ogniska, w którym "dopiekły się" ziemniaki pozwoliło również na pieczenie kiełbasek i innych wiktuałów.

21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG
26.JPG

Jury konkursowe szybko oceniło przyniesione przez dzieci maskotki wykonane z ziemniaków i warzyw. Najefektowniejsze prace to "Jeździec na koniu" Oliwi Hnatkowskiej z SP 3, "Pan Bulwa" Jasia Pieciuszko z Przedszkola w Tanowie, "Pan Wiesiu Rolnik" Agnieszki Żurawskiej i "Państwo Bulwowie" Ali Przespolewskiej z SP3. Należy nadmienić, że na konkurs zgłoszono 12 prac o różnym stopniu atrakcyjności ich wykonania.

27.JPG
28.JPG
29.JPG
30.JPG
31.JPG
32.JPG
33.JPG

Oceniono również "największe ziemniaki". Zwyciężył ziemniak-batat Oliwi Hnatkowskiej przed kartoflami Natalii Czajko i Emilii Pasik z SP 3 oraz przyniesionymi pyrkami Piotra Zaleskiego i Rafała Dobrzyńskiego obaj z SP 8.

34.JPG
35.JPG
36.JPG

Wszystkich laureatów konkursów uhonorowano upominkami a wszystkich uczestników imprezy obdarowano pamiątkowymi znaczkami, a Winfried Zimmermann obdarował nas płytą Diashow 800 Jahre Eggesin.

37.JPG
38.JPG
39.JPG
40.JPG
41.JPG

Na zakończenie imprezy rozegrano konkurs "przeciągania liny", w którym po jednej stronie stanęły dziewczynki po drugiej chłopcy, które nieoczekiwanie dwukrotnie wygrały tą konkurencję.

42.JPG
43.JPG

O godz. 14:00 autobus SPPK odwiózł uczestników kolejnego "Święta Pieczenia Ziemniaków" do Polic. Organizatorzy imprezy - policki OSiR, PKC "Sama Rama", Wydziałom Promocji i Oświaty UG dziękują Markowi Ziemniewiczowi, Jurkowi Szczęsnemu, Grażynie Krupowies i Grzegorzowi Ufniarzowi za pomoc w urzeczywistnieniu tej tradycyjnej imprezy, załączając obrazek jak jeszcze nie tak dawno wyglądało Święto Ziemniaka.

44.JPG
45.JPG

(wgaw)
(jurek)
(dawid)
(mietek)
(adalbert)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License