Rajd Pieczonego Ziemniaka 2019

Podobnie jak to się już dzieje od ponad 15 lat, zawsze o tej porze roku policka "Sama Rama", OSiR i UG Police zapraszają turystów na doroczne Polickie Święto Pieczenia Ziemniaków. Tym razem 19 października 2019 r. postanowiono, że święto to będzie odbywało się na terenie Gminnego Centrum Edukacji i Rekreacji w Trzebieży. Toteż o godz. 10.00 rano specjalny autobus wyruszył z pętli przy ul. Wyszyńskiego-Polana zabierając pierwszych uczestników imprezy, potem już na trasie przejazdu dosiadali się uczniowie polickiej "Trójki" oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Niekłończycy.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Pierwszą przerwą w wyprawie był postój w Uniemyślu. W czasie odwiedzin Uniemyśla (wcześniej Wilhelmsdorf) uczestnicy imprezy usłyszeli opowieść oraz legendę o wielkim wkładzie edukacyjnym króla Prus Wilhelma II, który pouczał chłopów jak uprawiać i spożywać ziemniaki.

4.JPG
5.JPG

Tu też z inicjatywy Rady Sołeckiej i firmy Bike & Ride została wybudowana przez wolontariuszy wiata rowerowa. Zadanie to zostało dofinansowane ze Środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu "Społecznik" oraz Gminy Police, a realizatorem prac było Stowarzyszenie "Pojazdy Elektryczne, Ekologia i Ekonomia Inwestycji" z Polic. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Burmistrz Polic Władysław Diakun w asyście Sołtys Agnieszki Maciuszonek i ks. dra Jarosława Grybko. Dla dorosłych była symboliczna lampka szampana dla dzieci sok i słodycze.

6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG

Dalsza część imprezy przeniosła się do Trzebieży. Tu po rejestracji uczestników w biurze rajdu wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem Andrzejem na wycieczkę pieszą zwiedzając port i staromiejską zabudowę tej żeglarsko-rybackiej osady.


Po powrocie z wycieczki po Trzebieży uczestników imprezy uraczono kiełbasą i długimi widelcami, na których pieczono wędliny.


W tym czasie jury oceniało przyniesione przez dzieci i dorosłych a wykonane z ziemniaków i warzyw maskotki. Według komisji konkursowej najciekawsze prace wykonali: Ewa Danielak - figura słonia, Bartek Hinz - dinozaura, Ola i Maja Bakanowicz - ziemniaczaną rodzinkę, Ewa Pietroń - jeża i grzyby, Nadia Śmietana - żyrafę, Jaśko Fiedziuszko - pociąg a Helena Hajdukiewicz wykonała figurę Maryli Rodowicz. Ogółem wykonano 35 różnych prac. Warto nadmienić, że w konkursie na największego ziemniaka zwyciężyła Hania Pasik, która przyniosła 800 gramowy okaz kartofla. Decyzją jury i dzięki pomocy Wydziałów Promocji Gminy Police i Starostwa Powiatowego wszystkie prace zostały nagrodzone.


Trzeba było trochę cierpliwości, bo w popiele ogniska dopiekały się ziemniaki. Potem było wiele radości zwłaszcza przy ich wyciąganiu i pałaszowaniu z odrobiną soli.


Niepostrzeżenie nadeszła jednak godzina 14.00 i trzeba było wsiadać do autobusu. Wszyscy uczestnicy, obdarowani pamiątkowymi znaczkami zostali odwiezieni do Niekłończycy i Polic. Należy dodać, że mimo wcześniejszych zapowiedzi i nocnej burzy z piorunami, mieliśmy prawdziwą turystyczną pogodę. Uczestnicy imprezy dziękują Anecie Bała, Eli Gaweł, Lili Anyszewskiej, Andrzejowi Helakowi, Agnieszce Bakalarz, Kamilli Turzyńskiej, Agnieszce Maciuszonek i Radkowi Maćkowiakowi za pomoc w organizacji i realizacji tej imprezy.

41.JPG

(wgaw)
(adalbert)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License