Rajd Szlakiem Polickiego Bobra 2017

Po wczesnoporannej burzy spotkaliśmy się w niedzielny poranek 2 kwietnia 2017 r. w ponad trzydziestoosobowej grupie na polickiej Przystani Miejskiej OSiR przy ul. Konopnickiej. Celem spotkania był udział w pieszej wędrówce wałami biegnącymi wzdłuż rzeki Łarpi i szukanie śladów bytności bobrów na tym terenie oraz poznanie ciekawostek z życia tych ssaków.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Po powitaniu uczestników imprezy przez Prezesa Samej Ramy i określenie celów rajdu oraz przypomnienie legendy "Radko i bobry" cała grupa pod przewodnictwem Andrzeja Helaka wyruszyła na trasę rajdu. Wodą płynęły kajakarki pod wodzą Małgosi Leszczyńskiej.

4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG

Po wejściu na wał przeciwpowodziowy raz po raz mijaliśmy ścięte lub naruszone siekaczami bobrów pnie drzew rosnących nad rzeką Łarpią. Zobaczyliśmy też dwa żeremia czyli mieszkania bobrowych rodzin.

8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG

Wędrując dalej wzdłuż brzegu Łarpi spotkaliśmy kilka dorodnych ropuch, omijaliśmy zwalone przez bobry drzewa na wał, a także zobaczyliśmy skutki niszczenia wałów (wykopane podziemne tunele w poprzek nasypu).

14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG

Po prawie godzinnym spacerze, w trakcie którego opowiadano ciekawostki z życia tego ssaka, oglądaliśmy ciekawe formy drzew dotarliśmy do tzw. "Mijanki PWS" czyli punktu tankowania statków produktem Zakładów Chemicznych "POLICE" czyli kwasem siarkowym.

21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG

Potem udaliśmy się na brzeg Domiąży gdzie mogliśmy zobaczyć resztki nabrzeża, skąd jeszcze w 1945 roku odpływał prom towarowo-osobowy "Randow" płynący do nabrzeża po drugiej stronie rzeki do miejscowości Langenberg (obecnie Święta).

25.JPG
26.JPG
27.JPG
28.JPG
29.JPG

Stąd drogą ułożoną z płyt "Jumbo" wróciliśmy na Przystań Miejską OSiR, gdzie już Zbyszek z Małgosią i Lucynką zdążyli przygotować ognisko, w którym piekliśmy kiełbaski i inne wiktuały. Raczyliśmy się też kawą i słodkościami.

30.JPG
31.JPG
32.JPG
33.JPG
34.JPG
35.JPG

Najaktywniejszych uczestników imprezy nagrodzono upominkami, a wszystkich uczestników rajdu pamiątkowymi znaczkami. Rajd był efektem współpracy polickiej Samej Ramy, OSiR-u, Nadleśnictwa Trzebież, SE Łarpia i Wydz. Oświaty UG Police.

36.JPG

Jeszcze o legendzie "Radko i bobry". Jej tekst znaleźć można na stronie: www.samarama.wikidot.com w zakładce ŁARPIA w grupie tematów związanych z tą rzeką.


(wgaw)
(adalbert)
(miza)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License