Rowerowe Podróże małe i Duże - edycja 2015

Zainicjowany 26 czerwca ubiegłego roku cykl wycieczek rowerowych pod hasłem "Rowerowe podróże małe i Duże" kontynuowany jest i w 2015 r. i ma podobny charakter. Ale tym razem spotkaliśmy się o miesiąc wcześniej, 24 maja 2015 r. przy kąpielisku Arkonka w Szczecinie.


Po dokonaniu zapisów oraz kilku słowach wyjaśnienia przez organizatorów imprezy i przewodnika Michała Rembasa cały blisko 150 osobowy peleton w asyście radiowozów policji wyruszył na trasę wycieczki. Dziś w programie przejazdu było zwiedzanie dzielnicy Szczecina - Pogodno.


Zaczęliśmy francuskim wątkiem XIX wiecznego Szczecina, Napoleona i jego wiernych żołnierzy odwiedzając miejsca pamięci ulokowane przy ul. Szafera, a potem przy ul. Unii Lubelskiej.


Za chwilę mogliśmy podziwiać ponad 100 letnie rezydencje ówczesnych elit zlokalizowanych przy pl. O. Jakuba Wujka. Dzielnica Pogodno (dawniej Neu Westend) właśnie tu miała swój początek. Wytyczenie placu na mapie Szczecina odbyło się w 1890 roku jako centralny punkt nowego osiedla, a od jego założyciela nazwano go Johannes Platz. W latach 1899-1900 powstała tu elektrownia i wodociągi. W początkowych latach XX w. zaczęto budować okazałe i ozdobione bogatym detalem wille m.in.: dom dla nauczycielek, siedzibę Zakładu dla Głuchoniemych i inne.


Potem na trasie naszej wycieczki było już nieco współcześniej - tzn. poznaliśmy mury szpitala MSW i to co kryje się na jego fasadzie.


Dalej pojechaliśmy na Różankę by nacieszyć się feerią… barw niegdyś modernistycznego ogrodu, który kilka lat temu odzyskał‚ swoją świetność.


Z Różanki udaliśmy się do Technoparku Pomerania, który pomógł nam wrócić do teraźniejszości. Po drodze mijamy kilka zabytkowych przystanków tramwajowych z początku XX w. i schody.


Zwieńczeniem naszej trasy był piknik na w pełni zmodernizowanym i oddanym do użytku w roku ubiegłym kąpielisku Arkonka, gdzie czekała na nas garść kolejnych atrakcji w postaci stoisk o charakterze ekologicznym związanym ze szczecińskim Ekobieganiem i nie tylko.


Umawiamy się na kolejną wycieczkę, na dzień 28 czerwca, w trakcie której będziemy zwiedzać szczeciński port - Łasztownię i wracamy do Polic.


"Wokół Pogodna" Rowerowe Podróże małe i DUŻE


(wgaw)
(miza)
(marekz)
(adalbert)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License