Rowerowe podróże małe i DUŻE w Policach

Zainicjowany miesiąc temu cykl wycieczek rowerowych pod hasłem "Rowerowe podróże małe i Duże" w dniu 26 lipca 2014 r. przyjął nazwę "Dawniej Szczecin, dziś Police". Toteż w sobotni poranek na miejscu startu, na placu przy pomniku Jana Pawła II zjawiło się ponad stu rowerzystów.


Po zapisaniu się na listę startowa wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie rodzinne, po czym kolorowy peleton w asyście zmotoryzowanych patroli policji ruszył w kierunku ruin fabryki benzyny syntetycznej.


Najpierw zatrzymaliśmy się przy budynku Gimnazjum nr 1, a do połowy 1945 r. budynku dyrekcji Hydrierwerke Pölitz, którego historię obrazowo opisał nasz przewodnik Przemek Głowa.


Potem weszliśmy na teren SPZP "Skarb" i dzięki uprzejmości miejscowego przewodnika Tomka zebrani mogli zobaczyć zbiory muzealne związane z nieistniejącą fabryką benzyny jak i część eksponatów związanych z historią obozów pracy przymusowej w Policach.


Po uformowaniu peletonu udaliśmy się pod pomnik martyrologii w Trzeszczynie. Tu również nasz przewodnik Przemek Głowa przypomniał wiele faktów związanych z pracą przymusową w obozach polickich.


Peleton ruszył dalej i przez Tanowo dojechaliśmy do Pilchowa. Tu obiektem, który nas szczególnie zainteresował była Stacja wodociągów należąca do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Zespół zabudowań ZWiK położony w dzielnicy Głębokie-Pilchowo składa się z dwóch budynków: stacji pomp, stacji filtrów i aeratorów. Zespół powstał wg projektu berlińskiego architekta Maltritza w latach 1928-1929. Prezentacji urządzeń w interesujący sposób dokonują pracownicy. Zadajemy masę pytań, robimy zdjęcia i jedziemy dalej.Po ok. dwóch kilometrach jazdy skręcamy do Doliny Siedmiu Młynów, by na Polanie Harcerskiej przy grilu, pieczonych kiełbaskach, kawie i ciasteczku zakończyć drugi etap "Rowerowych podróży małych i Dużych".


Organizatorzy: Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów, PKC Sama Rama Police, Gryfus, Szczecin na Rowerach i Niewidomi na Tandemach serdecznie dziękują Wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tej imprezy. Jarek Łojko - pomysłodawca i opiekun imprezy zaprasza na trzeci etap "Rowerowych Podróży…" który odbędzie się już 23 sierpnia i prowadził będzie ścieżkami Cmentarza centralnego w Szczecinie. Informacje na stronie: rowerowepodroze.eu


Nie był to koniec imprez w tym dniu. "Sama Rama" pojechała jeszcze do Trzebieży na doroczne "Neptunalia" by powitać króla mórz i oceanów, w którego tym razem wcielił się nasz kolega klubowy Olek Doba.(wgaw)
(gosian)
(adalbert)
(jarek)
(jaro)
(gracjan)
(mah)
(mirekz)
(wk1)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License