Rowerowo-pielgrzymkowo do Benic

Jeszcze sobotni zmierzch 14 września 2013 r. otaczał nasze Police jak grupka cyklistów z Samej Ramy ładowała swoje rowery na dachy samochodów, by udać się na miejsce zbiórki pod kościół pw. Nawiedzenia NMP w Szczecinie Dąbiu.

1.JPG

Tu zebrała się dość pokaźna grupa miłośników turystyki rowerowej aby już o godz. 6:45 wyruszyć do miejscowości Benice, by tam w kościele parafialnym pw. Macierzyństwa NMP w Benicach uczestniczyć w uroczystości odpustowo-dożynkowej.

2.JPG
3.JPG
4.JPG

Na uroczystość przybyli pielgrzymi piesi z okolicznych miejscowości, rowerowi (Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa), motocykliści oraz wielu wiernych własnymi środkami transportu. Odpust rozpoczął się niecodzienną w swej oprawie Mszą św., której przewodniczył ks. Zbigniew Niemasik, proboszcz z Dziwnówka w asyście zaproszonych kapłanów. Niezwykłej oprawy świątyni nadawały przyniesione wieńce dożynkowe i chleb z pierwszej tegorocznej mąki, które to na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone.

5.JPG
6.JPG
7.JPG

W tym roku odpust parafialny dopełniły dożynki sołeckie więc po Mszy św. parafianie i zaproszeni goście pod przewodnictwem ks. prob. kan. Romana Rostkowskiego i sołtysa Benic Romana Podedwornego przemaszerowali na plac przy świetlicy wiejskiej gdzie odbyło się oficjalne otwarcie dożynek. Wszystkich gości zaproszono na obfity poczęstunek – bigosik, grochówka, kiełbaski z grilla, pyszne ciasto, kawa, herbata oraz napoje chłodzące itd.

8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG

W programie dożynek były też atrakcje sportowe m.in.: przeciąganie liny, rzut kaloszem i podnoszenie beczki po piwie. Oczywiście w ogólnej klasyfikacji cykliści zajęli pierwsze miejsce, a w konkurencji podnoszenia beczki pozostawili wszystkich daleko w tyle.

12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG

Były również "rodzinne" zdjęcia i konkurencje dla najmłodszych. Duże zainteresowanie wzbudził konkurs dla dzieci na najładniejszy rysunek na płycie asfaltowej o tematyce „zwierzątko”, skoki na konikach przez przeszkody itd.

19.JPG
20.JPG
21.JPG
22.JPG

W programie znalazł się także konkurs na najlepsze wypieki domowe. Wszystkie ciasta były przepyszne, jednak największe uznanie i pierwsze miejsce przypadło - grzybkom.

23.JPG
24.JPG

Rozstrzygnięto też konkurs wieńców dożynkowych - wygrało sołectwo Śniatowo. Cała uroczystość odbyła się w miłej i rodzinnej atmosferze. Zabawa trwała prawie do rana, mimo że wszyscy przyjezdni mieli zapewnione noclegi u miejscowych gospodarzy.

25.JPG
26.JPG
27.JPG

W niedzielę, po śniadaniu i Mszy św. powrót w rowerowym peletonie do domu. Członkowie Samej Ramy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, a w szczególności proboszczowi parafii w Benicach ks. Romanowi Rostkowskiemu, Radzie Sołeckiej i sołtysowi Romanowi Podedwornemu.

28.JPG

Mili Benicanie do zobaczenia za rok.


(gosia)
(jacek)
(kobra)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License