Sama Rama w Orszaku Trzech Króli

W piękny słoneczny dzień 6 stycznia 2015 r. zjawiliśmy się niedużą grupą członków "Samej Ramy" na pl. Armii Krajowej w Szczecinie, by wziąć udział w Orszaku Trzech Króli. Już na wstępie kursujący wśród publiczności wolontariusze obdarowali nas papierowymi koronami, śpiewnikami

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Po kilku słowach powitania uczestników przez Prezydenta Miasta Piotra Krzystka i krótkiej modlitwie bpa Błażeja Kruszyłowicza barwny korowód ukoronowanych głów ruszył al. Jana Pawła II. Najefektowniejszym elementem orszaku była bryczka zaprzężona w dwa kare konie, w której zasiedli trzej monarchowie.

5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
8a.JPG
9.JPG

Kilkutysięczny orszak ruszył. Nad głowami powiewały najróżniejsze sztandary, symbolizujące święto. Na głowach liczne korony i inne ozdoby. Wiele rodzin przyszło już przebranych w stroje przypominające te sprzed dwóch tysięcy lat.

10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG

Na pierwszym przystanku była wizyta w "zamku Heroda". Herod był straszny, a jego głos został wzmocniony elektronicznie i podbudowany odpowiednią muzyką. Robił wrażenie na najmłodszych, z których część chowała głowy w ramiona mam i ojców, lub wręcz zaczynała płakać.

14.JPG
15.JPG
16.JPG

Po drodze, w dwóch miejscach diabły odprawiały swoje czary, plując ogniem. Widowisko było tak atrakcyjne, że wiele osób odłączało się od głównego orszaku, aby podziwiać popisy artystów.

17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG

Orszak minął plac Grunwaldzki, by dojść Na plac Lotników pod żłobek dzieciątka. Tym razem nie była to lalka, a żywe dziecko, co nadało całości pełnej wiarygodności. Pod pomnikiem Colleoniego zebrali się wszyscy uczestnicy orszaku, by wspólnie uczestniczyć w zakończeniu uroczystości.

21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG
26.JPG
27.JPG
28.JPG
29.JPG

Królowie złożyli dary: mirę, kadzidło i złoto, w tym jeden przemawiał po arabsku, co publiczności bardzo się podobało. Muzycy oprawą zachęcali do wspólnego śpiewania kolęd ozdabiając zwieńczenie uroczystości, a biskup Błażej Kruszyłowicz składając wszystkim podziękowania pobłogosławił uczestników orszaku.

30.JPG
31.JPG

(wgaw)
(goszia)
(adalbert)
(Sylwia Polachowska)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License