Spotkanie pod Krzyżem

Z inicjatywy ks. abpa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, 6 listopada br, odbyło się nabożeństwo w intencji więźniów obozów koncentracyjnych i obozów niewolniczej pracy, zlokalizowanych wokół niemieckiej fabryki benzyny syntetycznej w Policach, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Na uroczystość zaproszono liczne delegacje z pocztami sztandarowymi. Historię niewolniczej pracy w Hydrierwerke Pölitz przedstawiła członkini Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Polickiej "Skarb" A. Andruszczyk.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Okolicznościową homilię wygłosił abp A. Dzięga. W trakcie nabożeństwa poświęcony został krzyż upamiętniający ofiary okrucieństwa II wojny światowej. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Gminy Police, Starostwa Powiatowego, Nadleśnictwa Trzebież i "Skarbu" złożyli pod krzyżem wiązanki kwiatów. Po części ekumenicznej wszystkich uczestników uroczystości w tym członków PKC "Sama Rama" zaproszono do zwiedzenia bunkra-muzeum usytuowanego w pobliżu. Ks. abp żywo interesował się zebranymi tu eksponatami z okresu działalności fabryki benzyny syntetycznej i funkcjonujących wokół niej obozów hitlerowskich. Przy kawie i ciasteczku uczestnicy długo wymieniali poglądy na temat rozbudowy tego ciekawego muzeum.

(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License