Spotkanie z historią II wojny św.

We wtorek 19 lutego 2013 r. PKC Sama Rama została zaproszona do polickiego MOK-u na kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem. Tym razem był to dr Grzegorz Ciechanowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, poznany przez nas wcześniej w trakcie spotkań i wykładów w siedzibie Skarbu. Tematem wtorkowej pogadanki był "Szczecin, Police w okresie II wojny światowej".

1.JPG

Na wstępie Janek Matura uczestnikom spotkania zaprezentował sylwetkę naszego gościa i w skrócie omówił jego dorobek naukowy.

2.JPG
3.JPG

Potem głos zabrał Grzegorz Ciechanowski, który swoje spotkanie rozpoczął od sytuacji politycznej w XVI-wiecznej Europie i przechodząc dalej do część zasadniczej, czyli do sytuacji w Szczecinie i Policach w okresie 1939-1945. Ten okres w dziejach obu miast został poparty szeregiem zdjęć lotniczych i z lotnictwem wojskowym, które Grzegorz Ciechanowski otrzymał z USA. W trakcie prezentacji słuchacze żywo włączali się do prelekcji co świadczyło o dużej wiedzy polickich miłośników historii.

4.JPG
5.JPG
6.JPG

W trakcie spotkania prelegent wielokrotnie sięgał do informacji zawartych w książce „Kurs bojowy Stettin. Bombardowania Szczecina i Polic na tle wojny powietrznej (1940-1944)” , której jest współautorem.

7.JPG

Oczywiście jak na prawdziwą dysputę przystało na spotkaniu nie mogło zabraknąć naszej, rodzimej Telewizji Police, a także pamiątkowego zdjęcia.

8.JPG
9.JPG

Na zakończenie spotkania Łukasz Socha zaprezentował niezwykłe zdjęcia fabryki Hydrierwerke (po nalotach w 1944 r.) i obozu Tobruklager, które nadeszły doń z Francji. Po ich opracowaniu na pewno zostaną zaprezentowane na jednym z kolejnych historycznych spotkań (kilka z nich poniżej).

10.JPG
11.JPG
13.JPG

(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License