Sprzątanie Świata 2016

Tegoroczna akcja Sprzątania Świata odbywa się pod hasłem „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko. Akcja ta jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. Z tej okazji 23 wrzenia 2016 r. spotkaliśmy się w kilkunastoosobowym gronie członków "Samej Ramy" na terenie Stanicy Wodnej przy ul. Dębowej.

1.JPG
2.JPG

Postanowiliśmy posprzątać teren przylegający do Stanicy, tzn. wały usytuowane nad rzeką Łarpia oraz część terenów wyspy Polickie Łąki. Wyposażeni w worki i rękawice podzieliliśmy się na dwie grupy piesze a potem udaliśmy się zbierać śmieci. Tym działaniem najbardziej zainteresowane były pasące się tu krowy.

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG

Wędrując, zbieraliśmy wyrzucone przez bliżej nieokreślone osoby mniejsze lub większe odpady śmieciowe pochodzące z remontów mieszkań lub pojedyncze opakowania artykułów spożywczych. W trakcie sprzątania Bogusia wskazała nam gniazdo remiza.

7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG

Półtoragodzinne sprzątanie przyniosło efekt w postaci zgromadzenia w miejscu składowania ok. 3 metrów sześciennych śmieci. Znaleźliśmy też tapczan a nawet fragment rowerowej ramy z pedałami. "Cegiełkę" do tego urobku dorzucił Andrzej, który z pokładu swojego kajaka wyciągał śmieci powrzucane do wody głównie przez pseudowędkarzy.

11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG

Po zakończeniu sprzątania na terenie Stanicy zapłonęło ognisko, w którym pieczono kiełbaski i inne wiktuały. Przy ognisku w ramach wymiany zdań doszliśmy do wniosku, że śmieci na wyspie Polickie Łąki jest jednak coraz mniej, co jest efektem zablokowania przejazdu przez most na rzece Łarpia.

15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG

(wgaw)
(jurek)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License