Świeto Leszcza 2014

Ten nieco dłuższy sierpniowy weekend przypadający na 15-17 sierpnia 2014 r. obfitował w różnego rodzaju imprezy na terenie całego Powiatu Polickiego. Członkowie PKC „Sama Rama” chcąc w nich uczestniczyć musieli zamienić rowery na samochody. Toteż po piątkowych Dożynkach w Dobrej, w sobotę 16 sierpnia w samo południe udaliśmy się tym razem samochodami do Nowego Warpna by zdążyć na Euroregionalną Biesiadę Rybną czyli „Święto Leszcza”. W imprezie tej z małymi wyjątkami uczestniczymy prawie co roku jednak takiego skupiska łodzi, jachtów i innych jednostek pływających jeszcze tu nie spotkaliśmy.

1.JPG
27.JPG
28.JPG
29.JPG
30.JPG

Jeszcze przed naszym przyjazdem miały tu miejsce zawody wędkarskie, uroczysta Msza św. w miejscowym kościele. celebrowana przez ks. kanonika Stanisława Drewicza z udziałem władz powiatu i zaproszonych gmin. Po Liturgii, na scenie wieńczącej Aleję Żeglarzy, zaczęła się świecka część "Biesiady", w trakcie której burmistrz Władysław Kiraga oraz wiceburmistrz Mirosław Tokarski otrzymali medale - odznaczenia za zasługi związane z rozwojem Nowego Warpna.

2.JPG
3.JPG

Ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie w Alei Żeglarzy kolejnej, szóstej tablicy pamiątkowej poświęconej kapitanowi Henrykowi Jaskule pierwszemu Polakowi, który samotnie bez zawijania do portu opłynął świat. Odsłonięcia dokonali: Starosta Policki, Burmistrz Nowego Warpna, Wicemarszałek Wojciech Drożdż oraz jej twórca Bogdan Ronin-Walknowski.

4.JPG
5.JPG
5
6.JPG

Po części oficjalnej Grażyna Kiraga (żona Burmistrza) zaprosiła wszystkich na hit dnia czyli „zupę z leszcza”. Długa kolejka do wojskowej kuchni polowej świadczyła o jej wartościach smakowych. Wydano ponad dwa tysiące porcji.

7.JPG
7
8.JPG

Rozstawione wokół Alei Żeglarzy "Miasteczko Resturatorów" kusiło potrawami, swoimi specjałami oraz rozlicznymi konkursami, w tym konsumowanie pierogów.

9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG

W oczekiwaniu na "koncertową" część imprezy przybysze mogli podziwiać odrestaurowane zabytki i otaczającą zewsząd przyrodę.

13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG

Przed godz. 16:00 nowowarpieńska scena została okupiona przez urocze panie z zespołu El Saffron czyli akustyczny zespół grający muzykę sefardyjską i hiszpańską. Grupa powstała i tworzy w Małopolsce. Ich występ w Nowym Warpnie przyjęto gorącymi brawami.

20.JPG
21.JPG

Zbierająca się publiczność cały czas czekała jednak na zespół grający muzykę grecką czyli "Orfeusz" i jej lidera Nikosa Rusketos. W trakcie swojego koncertu widownia niejednokrotnie została wciągnięta do wspólnego śpiewania znanych i lubianych utworów.

23.JPG
24.JPG
25.JPG
26.JPG

Kiedy opuszczaliśmy gościnne Nowe Warpno robiło się już ciemno, a na scenę wchodził ukraiński zespół Kozak System - znanego z utworu "Szabla", a po nim miały wystąpić kolejne grupy i soliści - czyli zabawa do białego rana.


(wgaw)
(gracjan)
(yak)
(jurek)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License