Od Głębokiego przez Syrenie Stawy, Więżę Quistorpa do Głębokiego

Zgodnie z umową, w sobotni poranek 24 listopada 2018 r. spotkaliśmy się na pętli autobusowo-tramwajowej nad jez. Głębokie w pięćdziesięcioosobowej gronie. Na zaproszenie polickiej "Samej Ramy" przybyli przedstawiciele Wanderfreunde Haffküste e.V. z Eggesin, klubów Jantarowe Szlaki i Neptun.

1.JPG
1a.JPG
1b.JPG

Po krótkim wyjaśnieniu zasad i trasy imprezy udaliśmy się najpierw na teren Kąpieliska Głębokie. Tu opowiadaliśmy o historii kąpieliska, a także spotkaliśmy się z naszymi klubowymi morsami.

2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG

Potem wędrując leśnymi duktami Lasku Arkońskiego trafiliśmy nad Syrenie Stawy. Syrenie Stawy, to zespół jezior w Dolinie Niemierzyńskiej w Parku Kasprowicza. Powstał, jak sam park, dzięki szczodrobliwości Johannesa Quistorpa w latach 70-tych XIX w.

6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG

Przed wojną znajdowały się tu m.in. Sanatorium Fundacji E.M. Arndta specjalizujący się w hydroterapii i restauracja "Lindenhof" (Lipowy Dwór) z salą koncertową i stolikami na wolnym powietrzu. Po II wojnie teren ten uległ degradacji. Decyzją władz miasta firma NIWA w 2018 r. stworzyła tu ciekawy park ekologiczny.

13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG

Po odpoczynku ruszyliśmy w kierunku ruin Wieży Quistorpa. Wybudowana została na polecenie Martina Quistorpa w latach 1900-04 w hołdzie dla ojca Johannesa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa, fundatora wielu inwestycji miejskich i bardzo wpływowego człowieka. Wieża wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkami i zielenią ogrodową, stanowiła punkt docelowy niedzielnych spacerów szczecinian.  W 1942 na szczycie wieży zainstalowana została stacja radarowa oraz punkt obserwacyjny obrony przeciwlotniczej. Okoliczności i dokładny czas zburzenia wieży nie są do końca jasne. Jedna spośród wersji mówi, że wieża zniszczona została w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych, inna – że wysadzona była w powietrze przez Niemców w 1945 r. podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiła łatwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii. Obecnie na wzgórzu znajdują się fragmenty budowli, częściowo zasypane ziemią i zarośnięte. Obok pozostałości znajduje się wejście do podziemi. (zdj.

25.JPG
26.JPG
27.JPG
28.JPG
29.JPG
30.JPG
31.JPG
32.JPG

Po poznaniu historii tego miejsca, obejrzeniu ruin i wspólnej fotografii udaliśmy się w drogę powrotną w rejon jeziora Głębokie, na polanę rekreacyjną obok Leśniczówki Biała.

33.JPG
34.JPG
35.JPG
36.JPG

Tu zapłonęło ognisko, pieczono kiełbaski i inne wiktuały. Tu też nastąpiło zakończenie Rajdu Pieszego "Od Głębokiego przez Syrenie Stawy, Więżę Quistorpa do Głębokiego". Niewątpliwą pamiątką z dzisiejszego rajdu jest okolicznościowy znaczek.

37.JPG
38.JPG
39.JPG
40.JPG
41.JPG

"Sama Rama" serdecznie dziękuje Agatce Mikołajczak, Andrzejowi Helakowi i Gieniowi Cholewińskiemu za merytoryczne przygotowanie imprezy i wystąpienie w roli tłumaczy, a naprawdę było co robić w tym zakresie.


(wgaw)
(marekz)
(mirek)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License