TOEE w Zalesiu otwiera podwoje

Kiedy trzy lata temu przedstawiciele SE Łarpia i PKC Sama Rama zostali zaproszeni na spotkanie organizacyjno-projektowe (burzę mózgów) Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu nikt nie zakładał, że 12 września 2013 r. jego otwarcie stanie się rzeczywistością.

1.JPG
2.JPG

Przybysze prowadzeni estetycznymi drogowskazami łatwo trafili przed budynek dawnej stajni usytuowany obok pałacyku-siedziby Nadleśnictwa Trzebież. Tu na zaproszonych gości oczekiwał Burmistrz Polic Władysław Diakun, Nadleśniczy Antoni Michnowicz i Dyrektor polickiego MOK-u Anna Ryl.

3.JPG
4.JPG
5.JPG

Po uroczystym przywitaniu Burmistrz poprosił dość liczne grono do uroczystego przecięcia ciągnącej się na ok. 50 m wstęgi.

6.JPG
7.JPG

Z kolei ks. kanonik Waldemar Gasztkowski i ks. prałat Jan Kazieczko oraz duszpasterz leśników ks. Wojciech Musiałek dokonali poświęcenia murów Ośrodka.

8.JPG
9.JPG

Po tej ceremonii Anna Ryl zaprosiła gości do Sali Projekcyjnej gdzie miało miejsce kilka okolicznościowych wystąpień oraz prezentacja pracowników i instruktorów tej placówki. W tej części słuchacze mogli się też dowiedzieć, że to nowoczesne centrum dydaktyczne, które powstało w ramach projektu "Życie nad zalewem Szczecińskim i w Puszczy Wkrzańskiej" kosztowało 6 mln zł. Gmina Police pozyskała ponad 5 mln zł z funduszy zewnętrznych, głównie Interregu oraz WFOŚiGW w Szczecinie. Ze swoich zasobów Gmina dołożyła ok. 1 mln zł. Jest to jednak wspólne przedsięwzięcie Nadleśnictwa Trzebież, Gminy Police, ZOO w Ueckermunde oraz miasta Eggesin.

10.JPG
11.JPG

Spacerując po dość obszernym kompleksie trafiamy na wystroje wnętrz a obrazujące życie otaczającej nas Puszczy Wkrzańskiej lub rzeźby ofiarowane przez Ewę Dabrowską.

12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG

Są też sale zjawisk atmosferycznych - symulacja zjawisk pogody, burzy, tęczy czy ekosystemów z różnymi przyrodniczymi eksponatami. Zaprojektowano kilka instalacji interaktywnych: Łąka, Las czy Gleba. Można też zgłębiać wiedzę dotyczącą owadów. Utworzono stanowiska multimedialne, które prezentują odgłosy natury.

18.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG

W jednej z pracowni spotykamy Teresę Kulik tworzącą znakomite obrazy kwiatowe, ikebany itp. Przyglądamy się twórczej pracy, myślami wybiegając w przyszłość - jak będą wyglądać tu zajęcia na co dzień.

21.JPG
22.JPG
23.JPG

Na zewnątrz, na trawiastym parkingu rowerowym ustawiono kilkanaście różnego typu rowerów, które posłużą amatorom wycieczek plenerowych, dla których przygotowaliśmy foldery sześciu tras biegnących z Zalesia przez najciekawsze zakątki Puszczy Wkrzańskiej. Korzystając z okazji, że w tym uroczystym dniu przybyli tu nasi bliscy znajomi z Niemiec a uczestniczący we wspólnych wyprawach rowerowych ustalamy szkic programu działania w 2014 roku.

24.JPG
25.JPG

Kończąc wizytę w Zalesiu robimy wspólne zdjęcie z naszymi koleżankami z Wydziału Ochrony Środowiska UG i Burmistrzem Polic rezerwując termin na wycieczkę do Ośrodka w dużo większym gronie nie tylko polickich cyklistów.

26.JPG
27.JPG

(wgaw)
(marekz)
(marcink)


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License