Tour.Com szansą ekologicznej turystyki

19 maja 2005 r. z inicjatywy komórek powiatów Ucker-Randow i Police zajmujących się promocją turystyki przeprowadzono kolejną imprezę w ramach programu "Tur.com". Dwudziestu przedstawicieli organizacji polskich i tylu samo niemieckich zajmujących się upowszechnianiem różnych form rekreacji wzięło udział w warsztatach krajoznawczych. Nasz Klub Cyklistów "Sama Rama" reprezentowało cztery osoby. Uczestnicy warsztatów rozpoczęli spotkanie na tratwie motorowej w ramach "Flossfahrten auf der Uecker" (pływania po rzece Uecker) poznaniem jej ciekawych zakątków wśród łąk i lasów z siedliskiem żółwi wodno-błotnych.

1.JPG
2.JPG

Dalszą część zajęć przeniesiono do "Centrum" zajmującym się rehabilitacją osób niepełnosprawnych poprzez uprawianie sportów wodnych (kajakarstwo, żeglarstwo itp.). Po pożegnaniu Ueckermünde uczestników warsztatów przewieziono do Ukranenlandu na przedmieściu Torgelow. Tu w odtworzonej osadzie plemienia "Ukranen" z grupy północno-zachodnich Słowian można było nie tylko zapoznać się z jej XII-wieczną architekturą, zobaczyć przy pracy historycznych rzemieślników, muzyków ale również samemu popróbować, jak po uderzeniach młota powstaje stalowe krzesiwo. Tutaj też ustalono z kierownictwem osady kolejne wspólne spotkanie przedstawicieli miast niemieckich i polskich budujących wioski o podobnym charakterze.

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG

Kolejnym etapem warsztatów było przeniesienie ich na tereny polskie. Uczestnicy "Tur.com" najpierw przeszli kilometrowy odcinek szlaku turystycznego po ruinach fabryki benzyny "Hydrierwerke" w Policach i zobaczyli w jednym z jej bunkrów zasoby muzealne Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej.

W Centralnym Ośrodku Żeglarstwa w Trzebieży zapoznali się z możliwościami ośrodka w zakresie szkolenia przyszłych "wilków morskich", zasad postojów jachtów obcych i organizacji regat żeglarskich.

Końcowym etapem tego bogatego programu było zwiedzenie Gospodarstwa Agroturystycznego "Stajnia" w Brzózkach zajmującego się hipnoterapią rodzinną. Podsumowanie i zakończenie zajęć warsztatowych miało miejsce w OWS Z.Ch."Police" w Brzózkach. Jak zaznaczył Jacek Bibułek - przedstawiciel Powiatu Polickiego, a zarazem współorganizator tych warsztatów obie strony zarówno niemiecka jak i polska na pewno odniosły korzyści w zakresie poznania zaplecza ekologicznej turystyki rodzinnej a także grupowej, o które to cele program "Tur.com" zabiega. Współpraca przygraniczna jak widać, na podstawie powyższych przykładów, ma przede wszystkim ułatwić bliższe poznanie się społeczeństw żyjących dotąd w odmiennych kulturach.


(wig)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License