19 maja 2005 r. z inicjatywy komórek powiatów Ucker-Randow i Police zajmujących się promocją turystyki przeprowadzono kolejną imprezę w ramach programu "Tur.com". Dwudziestu przedstawicieli organizacji polskich i tylu samo niemieckich zajmujących się upowszechnianiem różnych form rekreacji wzięło udział w warsztatach krajoznawczych. Nasz Klub Cyklistów "Sama Rama" reprezentowało cztery osoby. Uczestnicy warsztatów rozpoczęli spotkanie na tratwie motorowej w ramach "Flossfahrten auf der Uecker" (pływania po rzece Uecker) poznaniem jej ciekawych zakątków wśród łąk i lasów z siedliskiem żółwi wodno-błotnych.
Dalszą część zajęć przeniesiono do "Centrum" zajmującym się rehabilitacją osób niepełnosprawnych poprzez uprawianie sportów wodnych (kajakarstwo, żeglarstwo itp.). Po pożegnaniu Ueckermünde uczestników warsztatów przewieziono do Ukranenlandu na przedmieściu Torgelow. Tu w odtworzonej osadzie plemienia "Ukranen" z grupy północno-zachodnich Słowian można było nie tylko zapoznać się z jej XII-wieczną architekturą, zobaczyć przy pracy historycznych rzemieślników, muzyków ale również samemu popróbować, jak po uderzeniach młota powstaje stalowe krzesiwo. Tutaj też ustalono z kierownictwem osady kolejne wspólne spotkanie przedstawicieli miast niemieckich i polskich budujących wioski o podobnym charakterze.
Kolejnym etapem warsztatów było przeniesienie ich na tereny polskie. Uczestnicy "Tur.com" najpierw przeszli kilometrowy odcinek szlaku turystycznego po ruinach fabryki benzyny "Hydrierwerke" w Policach i zobaczyli w jednym z jej bunkrów zasoby muzealne Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej.
W Centralnym Ośrodku Żeglarstwa w Trzebieży zapoznali się z możliwościami ośrodka w zakresie szkolenia przyszłych "wilków morskich", zasad postojów jachtów obcych i organizacji regat żeglarskich.
Końcowym etapem tego bogatego programu było zwiedzenie Gospodarstwa Agroturystycznego "Stajnia" w Brzózkach zajmującego się hipnoterapią rodzinną. Podsumowanie i zakończenie zajęć warsztatowych miało miejsce w OWS Z.Ch."Police" w Brzózkach. Jak zaznaczył Jacek Bibułek - przedstawiciel Powiatu Polickiego, a zarazem współorganizator tych warsztatów obie strony zarówno niemiecka jak i polska na pewno odniosły korzyści w zakresie poznania zaplecza ekologicznej turystyki rodzinnej a także grupowej, o które to cele program "Tur.com" zabiega. Współpraca przygraniczna jak widać, na podstawie powyższych przykładów, ma przede wszystkim ułatwić bliższe poznanie się społeczeństw żyjących dotąd w odmiennych kulturach.
(wig)