Tropami bobrów na rzece Randow i Uecker

Pod takim hasłem w dniu 30.05.2010 r. odbyła się kolejna majowa impreza PKC "Sama Rama". Tym razem udaliśmy się na teren Wasserwanderrastplatz w Eggesin by poznać życie i zwyczaje bobrów.

Po przywitaniu nas przez Jürgena Bartha z zaprzyjaźnionej organizacji Natur und Leben Am Stettiner Haff udaliśmy się na teren placówki Randow-Floss. Tu wysłuchaliśmy pogadanki związanej z egzystencją bobrów w Parku Przyrodniczym nad Zalewem Szczecińskim. Wystąpienie Jürgena poparte było wieloma ciekawostkami dotyczącymi tego wielkiego gryzonia jak i gablota ze spreparowanym egzemplarzem ssaka.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Po wykładzie wyposażeni w kapoki i deszczochrony pakowaliśmy nasz ekwipunek w wodoodporne worki a następnie spuściliśmy na wodę pięć łodzi typu kanu. Powoli nasza 15-osobowa ulokowała się w kanadyjkach i wiosła poszły w ruch.

4.JPG
13.JPG
7.jpg
14.JPG

Początkowo płynęliśmy rzeką Randow oglądając poobgryzane gałęzie drzew i ukryte w nadbrzeżnych gąszczach pojedyncze żeremia. Po półgodzinnym wiosłowaniu wpłynęliśmy na niewielki zalew w którym łączyły się trzy rzeki: Randow, Uecker i Beek. Wypływając z zalewu podążaliśmy już korytem Uecker by po kilku minutach wpłynąć do kilkuset metrowej odnogi otaczającej niewielką wyspę.

Miejsce to upodobały sobie łabędzie nieme, których samice siedziały dumnie na gniazdach a w ich pobliżu samce w bojowych nastrojach starały się przepłoszyć nieproszonych gości.

5.JPG
8.JPG

Płynąc dalej rzeką Uecker na prawym brzegu, w rejonie Hoppenwalde mogliśmy oglądać powalone przez bobry drzewa, poobgryzane gałęzie i korę a nawet tamę na niewielkim dopływie do naszego szlaku wodnego. Dalsze płyniecie w dół rzeki przerwał nam przelotny deszcz wiec po ubraniu deszczochronów zaczęliśmy powoli wracać do punktu wyjścia.

10.JPG
11.JPG

Poszukując dalszych śladów żerowania bobrów na kolejnym postoju Jürgen pokazał nam fragmenty pociętych gałęzi oraz potężne wióry powstałe przy ścinaniu pni drzew prze te ssaki.

6.JPG
9.JPG

Po dwóch godzinach wodnej wędrówki powróciliśmy do przystani w Eggesin.W kawiarence czekała na nas kawa, ciasto i słodycze, tu też została zakończona wyprawa szlakiem bobrów na rzekach Randow i Uecker.

12.JPG

Ustalono również termin kolejnego wspólnego spotkania w dniach 25 i 26 czerwca br. w Trzebieży w ramach Pikniku Organizacji Pozarządowych.

15.jpg

Powyżej prezentujemy zdjęcie z poprzedniej wyprawy na rzece Uecker. Bóbr to nocne zwierzę, a więc najlepiej szukać go wieczorem.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License