V Historyczny Rajd Rowerowy

Już po raz piąty miłośnicy historii miasta Police w okresie II wojny św. spotkali się na trasie Historycznego Rajdu Rowerowego. W niedzielne przedpołudnie 14 kwietnia 2019 r. spotkaliśmy się w ponad 70-osobowym gronie cyklistów przed polickim Kompleksem OSiR-u.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
4a.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG

 
Po krótkim powitaniu przez Anitę Bujnowską i przedstawieniu przewodników uczestnicy zostali podzieleni na 15 osobowe grupki, które kolejno wyruszały na trasę rajdu.

10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG

Pierwszym etapem wędrówki była Filia Obozu Stutthof w Mścięcinie. Tu przewodnicy Anita i Dominik przypomnieli historię tego miejsca popartą zdjęciami, listami więźniów i innymi dokumentami. W hołdzie więźniom zapalono znicze. Potem uczestnicy przejechali przez teren byłego obozu oglądali poszczególne obiekty (obecnie miasteczko rzemieślnicze).

14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG

Dalej trasa rajdu wiodła duktami leśnymi do Siedlic, gdzie przypomniano wydarzenia wojenne z okresu obrony przeciwlotniczej, nalotów samolotów alianckich i radzieckich na policką fabrykę benzyny syntetycznej.

21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG

 
Stąd drogami leśnymi pojechaliśmy pod pomnik martyrologii więźniów w Trzeszczynie gdzie Wojtek i Bartek omówili życie osadzonych w okolicznych obozach hitlerowskich.

25.JPG
26.JPG

 
Kolejnym etapem rajdu był Cmentarz Komunalny przy ul. Tanowskiej. Magda i Bartek przy mogile przypomnieli sylwetkę jednego z byłych więźniów, a także opowiedzieli o statku-więzieniu "Bremerhaven".

27.JPG
28.JPG
29.JPG
30.JPG

 
Z cmentarza przewodnicy poprowadzili wszystkich do Bunkra-Muzeum SKARB-u, przed którym płonęło ognisko i można było upiec kiełbaski. Z dużym zainteresowaniem zwiedzano zbiory muzealne w bunkrze, zwłaszcza, że w imprezie brało udział wiele osób po raz pierwszy. Na pamiątkę wszyscy zostali obdarowani okolicznościowymi znaczkami. Uczestnicy imprezy serdecznie dziękują organizatorom imprezy SPZP "Skarb", PKC "Sama Rama", a w szczególności Anicie i Wojtkowi Bujnowskim, Magdzie Olejniczak, Dominikowi Wołyńskiemu, Bartkowi Sitarzowi i Mariuszowi Jackowskiemu za ciekawe i profesjonalne zorganizowanie i obsługę interesującego wydarzenia.

31.JPG
32.JPG
33.JPG
34.JPG

(wgaw)
(snowicki)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License