V Polickie Palenie Choinek 2014

W sobotni wieczór, 18 stycznia 2014 r. o godz. 19:00, na polanie za Szkołą Podstawową nr 8 zapłonęło wielkie ognisko. "Zabierz Swoją Starą" czyli Styczniowe Palenie Choinek odbyło się w Policach już po raz piąty. Choinki, które jeszcze nie tak dawno ozdabiały nasze mieszkania, zamiast walać się kolo altanek śmietnikowych zostały tu przyniesione przez mieszkańców Polic. Tym razem zebrano ich około 200. W sobotni wieczór, o godz. 19:00, na polanie za Szkołą Podstawową nr 8 zapłonęło wielkie ognisko.


Imprezę zainaugurował Prezes "Samej Ramy", który pokrótce przedstawił historię zwyczaju palenia choinek w Europie i w Polsce. Otóż odbywa się ono na początku stycznia, przeważnie 6 stycznia i jest tradycją w Holandii i Belgii. Sosenki i jodły zostają zebrane i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao, a dorosłych grzanym winem. Z czasem zwyczaj ten przeniósł się w inne regiony Europy i dziś mocno zakorzenił się w wielu krajach. W Polsce w związku z dominacją w dniu 6 stycznia święta Trzech Króli palenie choinek odbywa się dwa-trzy tygodnie później.


Po tym wstępie zebrani wokół ogniska przybysze odśpiewali Hymn Palenia Choinek na melodię "Hej sokoły….", po czym choinki zaczęły wędrować do ogniska, a unoszący się dym i snopy iskier dominowały nad polaną.


W tym też czasie rozegrano szereg konkursów. Na początek dla rozgrzewki odbył się konkurs "przeciągania liny" do którego stanęło jednocześnie ok. 50 dzieci i dorosłych. Potem odbył się konkurs "biegu z jajkiem", w którym najlepiej radzili sobie Piotr Nowak, Julian Kawula, Oliwia Reks i Łukasz Wiśniewski.

16.JPG
17.JPG

Kolejnym konkursem było "rozpoznawanie ozdób choinkowych z zasłoniętymi oczami" Dzieci dotykając rękami w szybko odgadywały te zagadkowe przedmioty. Wśród nich w najkrótszym czasie rozpoznawał Wiktor Zaucha, Kajtek Sterna i Bartosz Brelecki.

18.JPG
19.JPG

Największe zainteresowanie wzbudził konkurs "Rzutu choinką na odległość". W grupie juniorów najdalej bo na odległość 5,70 m rzuciła Rozalia Olszewska, przed Piotrem Mendralem 4,40 m i Łukaszem Brzostkiem 420 cm. Sumienną pracą wykazywali się sędziowie mierząc dokładnie odległości, choć nie były to "mistrzostwa świata".

20.JPG
21.JPG
22.JPG

W grupie dorosłych, ale rzucając nieco cięższą choinką wygrał wynikiem 6,90 m Sławek (nie podał nazwiska). Drugie miejsce uzyskał Wiesław Mikołajczyk 680 cm, a trzecie Michał Olszewski 6,70 m. Na starcie do tego konkursu stanęło 22 zawodników.

23.JPG
24.JPG

W tym czasie uczestnicy imprezy piekli kiełbaski i inne wiktuały, a organizatorzy nagradzali zwycięzców poszczególnych konkurencji. Po prawie półtoragodzinnym paleniu choinek, które filmowały trzy stacje telewizyjne TVN24, TVP3 i TV Police, blisko 250 osobowa publiczność zaczęła rozchodzić się do domów.(wgaw)
(snowicki)
(krzysiu)
(basia)
(Piotr Swoboda)


Materiał TVP Szczecin - Kronika Szczecińska z dnia 18.01.2014, g.22:00


Material TV Police


Link do relacji MM Szczecin oraz materiału filmowego TVN24 kliknij tutaj


Teleekspress z dnia 19 stycznia 2014 kliknij tutaj


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License