V Rajd Szlakiem Pomników Jana Pawła II

Już po raz piąty, turystyczna brać spotkała się na trasach rajdu „Szlakiem Pomników Papieża Jana Pawła II”. To już drugi taki rajd na rowerach. Pierwsze trzy rajdy turyści pokonywali pieszo szlakami Puszczy Wkrzańskiej z Polic do Szczecina. 22 października br. członkowie Polickiego Klubu Cyklistów „Sama Rama” rowerami wyruszyli na Osiedle Słoneczne. Tu w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej – Słonecznej Królowej - spotkali się z kolarzami ze Szczecina, Goleniowa i Stargardu.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

O godzinie 11oo ksiądz kustosz Ireneusz Pastryk zaprosił wszystkich do kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej, opowiedział historię jej powstania i pobłogosławił uczestników rajdu. Z kolei turyści złożyli pod pomnikiem Jana Pawła II usytuowanego obok sanktuarium wiązankę kwiatów i zapalili znicze, a ks. Pastryk powiedział kilka słów związanych z powstaniem pomnika polskiego Papieża.

5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG

Po podzieleniu się na grupy kolarze wyruszyli w stronę centrum miasta Szczecina. Po godzinnej jeździe poszczególne ekipy meldowały się pod pomnikiem Jana Pawła II na szczecińskich Jasnych Błoniach. Tutaj delegacje klubów kolarskich „Pasat” z Goleniowa, „Jantarowe Szlaki”, „Neptun” ze Szczecina i „Pędziwiatry” ze Stargardu oraz „Sama Rama” z Polic złożyły kolejne wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Tu też nastąpiła wymiana uczestników rajdu, część z nich zakończyła udział w rajdzie w Szczecinie.

9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG

Ich miejsce w „peletonie” zajęli koledzy klubowi. Rajdowicze ruszyli dalej i ścieżkami rowerowymi dotarli do Pilchowa, gdzie na przykościelnym placu znajduje się wielki głaz (ważący 5120 kg) z umieszczoną tablicą poświęconą pontyfikatowi Papieża-Polaka. Rajd został zakończony pod polickim pomnikiem Jana Pawła II gdzie z kolei rowerzyści spotkali się z ks. Pawłem Kasprzakiem – wikariuszem parafii p.w. św. Kazimierza, który podziękował wszystkim za liczny udział w swoisty udział w obchodach Dni Papieskich oraz dokonał poświęcenia rowerów.

14.JPG
15.JPG

Imprezę zakończono wręczeniem kolarzom pamiątkowych znaczków folderów i materiałów krajoznawczych związanych z walorami krajoznawczymi i historycznymi gminy i powiatu polickiego. Jak na zakończenie podkreślono – rajd był dość trudnym przedsięwzięciem zarówno dla uczestników jak i dla organizatorów. Mimo to wielu uczestniczących w rajdzie osób jest zainteresowanych kolejnymi takimi wędrówkami w związku z ustanowieniem turystycznej odznaki PTTK „Szlakami Jana Pawła II” i chęcią jej zdobycia.

16.jpg

Organizatorzy imprezy dziękują Parafiom M.B. Fatimskiej i św. Kazimierza, Urzędowi Gminy i Urzędowi Powiatu w Policach oraz firmie „Enigma” za pomoc w realizacji rajdu.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License