VI Rajd Szlakiem Pomników Jana Pawła II

Już po raz szósty, brać turystyczna spotkała się na trasach rajdu „Szlakiem Pomników Papieża Jana Pawła II”. W poprzednich pięciu rajdach turyści piesi i kolarze odwiedzili pomniki Wielkiego Pielgrzyma w Goleniowie, na Osiedlu Słonecznym i na Jasnych Błoniach w szczecinie oraz w Pilchowie. Tym razem wędrówka rowerowa zgodnie przyjętymi zasadami obrała kierunek północny naszego powiatu. 28 października b.r. członkowie Polickiego Klubu Cyklistów „Sama Rama”, SE „Łarpia” i SOSW nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II w Policach. O godzinie 10oo ksiądz dziekan Waldemar Gasztkowski, zarazem proboszcz parafii św. Kazimierza otworzył imprezę i pobłogosławił uczestników rajdu. Z kolei turyści złożyli pod polickim pomnikiem Papieża Polaka wiązankę kwiatów i zapalili znicze.

1.jpg
2.jpg

Po wręczeniu okolicznościowy znaczków kolarze zwartą grupą wyruszyli przez Trzebież, Brzózki i Warnołękę w stronę Nowego Warpna.

3.jpg

Tu nieopodal Kościoła i budynku parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na uczestników kolarskiej wędrówki oczekiwał proboszcz ks. Stanisław Drewicz, Burmistrz Gminy Nowe Warpno Władysław Kiraga i Sekretarz Gminy Mirosław Tokarski. Przed ścianą kościoła znajduje się kamień z wmurowaną tablicą o treści „Pro Moria Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II mieszkańcy gminy Nowe Warpno A.D. 2006” i medalionem z wizerunkiem Papieża Polaka. Pod tym Kamieniem turyści złożyli kolejne wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

Proboszcz parafii i Burmistrz Gminy opowiedzieli historię wbudowania kamienia-pomnika, który powstał w spontaniczny zrywie miejscowej społeczności. Wydobyty podczas kopania rowu melioracyjnego na terenach podgrodzia został podarowany przez panią Adamczyk. Dalej zabiegi obecnego burmistrza i proboszcza parafii spowodowały, że poświęcono go w przededniu śmierci Jana Pawła II. Spotkanie uczestników rajdu z gospodarzami Nowego Warpna dobiegało końca. Mimo zaproszenia przez Burmistrza Władysława Kiragę na gorący posiłek zmuszeni byliśmy podziękować, trzeba było natychmiast wracać do ponieważ przesunięcie zegarków o godzinę do przodu na „czas zimowy” spowodowało, że zmrok zapadał wcześniej. Rajdowicze ruszyli w drogę powrotną przez Karszno, Dobieszczyn, Tanowo do Polic.

9.jpg

Rozwiązanie rajdu nastąpiło przed kościołem p.w. św. Kazimierza w Policach, przy kamieniu poświęconym Janowi Pawłowi II, który stanął tu dwa lata wcześniej z inicjatywy polickiego ZWiK-u. Po przejechaniu 76 km kolejny rajd został zakończony. Jak na zakończenie podkreślono – rajd był dość trudnym przedsięwzięciem zarówno dla uczestników jak i dla organizatorów. Mimo to wielu uczestniczących w rajdzie osób jest zainteresowanych kolejnymi takimi wędrówkami w związku z ustanowieniem turystycznej odznaki PTTK „Szlakami Jana Pawła II” i chęcią jej zdobycia. Organizatorzy imprezy dziękują Parafiom p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Kazimierza, Urzędowi Gminy w Policach i w Nowym Warpnie oraz wszystkim działaczom klubów turystycznych za pomoc w realizacji rajdu.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License