VII Rajd Szlakiem Pomnikow Jana Pawła II

W niedzielę 5 października, dla uczczenia 30 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża odbył się kolejny, VII RAJD „SZLAKIEM POMNIKÓW JANA PAWŁA II”. Miejscem startu był pomnik w Policach, pod którym spotkali się członkowie Polickiego Klubu Cyklistów „Sama Rama” i Stowarzyszenia Ekologicznego „Łarpia”.

1.JPG

Po ciepłych słowach ks. Pawła Kasprzyka z parafii pw. św. Kazimierza i błogosławieństwu na dalszą trasę rajdu jego uczestniczy złożyli wiązankę kwiatów i zapalono znicze. Po oficjalnym rozpoczęciu uczestnicy rajdu autokarem udali się do Chojny w powiecie Gryfino. Tu też doszło do spotkania z członkami z Klubów Rowerowych Chojny i Cedyni. W dalszej części o godzinie 11oo w kościele pw. św. Trójcy odprawiona została przez księdza Antoniego Chodakowskiego Msza Święta w intencji Jana Pawła II. Kapłan przywitał pielgrzymów i życzył im m.in. zwiedzenia wszystkich pomników Jana Pawła II na świecie. Kolarze-turyści brali w niej aktywny udział czytając fragmenty liturgii i prezentowali oprawę muzyczno-wokalną. Po Mszy św. zwiedzano poaugustiański zespół klasztorny, gdzie jego historię zaprezentował Andrzej Kordylasiński. Następnie pielgrzymi spotkali się pod chojeńskim pomnikiem papieża-Polaka gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. O historii powstania pomnika mówił Mikołaj Szeremeta, przewodniczący komitetu jego budowy i ksiądz Antoni Chodakowski.

2.JPG

3.JPG

Potem zwiedzano kościół Mariacki (w odbudowie) i udostępniono wejście na taras widokowy. Znajduje się on na wieży kościelnej o wysokości 102 m, gdzie należało wspiąć się po 276 schodach. Po zejściu „na ziemię” a potem obejrzeniu Ratusza oraz murów obronnych z Bramami Brankowską i Świecką, uczestnicy rajdu zarówno zmotoryzowani jak i cykliści udali się za miasto na teren dawnego lotniska.

4.JPG

Podczas jazdy oglądano byłą szkołę pilotów i proradzieckie osiedla mieszkalne. Przy wjeździe w rejon hangarów, w których jeszcze nie tak dawno stały odrzutowce MIG-21 autokar „zatrzymała” grupa terrorystyczna poszukując skazańca. Po odnalezieniu go doszło do egzekucji. Oczywiście był to pokaz grupy „Paintball Chojna”, który miał zaprezentować wszystkim jak daleko posunięta jest obojętność i strach w momencie zagrożenia życia. Był to znakomity przykład jak mogło dojść do zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku.

5.JPG

6.JPG

7.JPG

W dalszej części impreza przeniosła się do hangarów przy pasach startowych lotniska. Tu, mimo padającego w tym momencie deszczu pieczono kiełbaski, rozegrano szereg konkursów: bieg z jajkiem, nadmuchiwanie balonów pompką rowerową, wyścigi z obręczą czy jazda na rowerze jednokołowym. Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody a wszyscy uczestnicy rajdu pamiątkowe znaczki. Po pożegnaniu z turystami z Ziemi Chojeńskiej już w drodze powrotnej można było dokładnie zmierzyć obwód największego platana kloniastego w Europie – „Olbrzyma” rosnącego w Chojnie nad rzeką Różycą, o obwodzie 1050 cm. Odwiedzono też fragment niezwykłego drzewostanu – „Krzywy Las” pod Gryfinem. Organizatorzy rajdu: Policki Klub Cyklistów „Sama Rama”, Chojeński Klub Rowerowy oraz Cedyński Klub Rowerowy serdecznie dziękują Wydziałom Oświaty i Ochrony Środowiska UG w Policach, Starostwu Powiatu Polickiego za materiały promocyjne dla jego uczestników.

8.JPG

Specjalne podziękowania przesyłamy po adresem Edyty Kalarus i ks. Antoniego Chodakowskiego z Chojny, Andrzeja Kordylasińskiego z Cedyni, Jerzego Kardziejonka, ks. Waldemara Gasztkowskiego i Pawła Wojdyły z Polic za pomoc w urzeczywistnieniu tej imprezy.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License