VIII Polickie Palenie Choinek 2017

Przygotowania do tej imprezy rozpoczęliśmy nieco wcześniej gromadząc powoli kilkadziesiąt wyrzuconych w pobliże wiat śmietnikowych choinek bożonarodzeniowych.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Kilka dni później na zaśnieżonej polanie za Szkolą Podstawową nr 8 w Policach, w sobotni wieczór 14 stycznia 2017 r. zebrała się blisko stuosobowa grupa mieszkańców naszego miasta i przybyszów z różnych regionów kraju. Magnesem, który ich tu przyciągnął było organizowane już po raz ósmy Polickie Palenie Choinek pod niezmiennym hasłem "Zabierz Swoją Starą". Na wstępie zebranych przywitał Prezes Polickiego Klubu Cyklistów "Sama Rama", który przypomniał zebranym historię tego obyczaju. Otóż palenie świątecznych choinek na początku stycznia, przeważnie 6 stycznia, jest ponad stuletnią tradycją w Holandii, w której uczestniczą całe wsie i dzielnice. Tamtejsze dzieci zaraz po świętach wędrują po domach prosząc o „pożyczenie choinki” czyli jej zamawianie drzewka na spalenie. Toteż sosenki, świerki i jodły, które podczas dni świątecznych ozdabiały mieszkania zostają zebrane i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu obecnych oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Odbywa się to przeważnie w ustronnym miejscu, jak park czy pole, wszystko jest porządnie i elegancko nadzorowane przez straż pożarną, a widowisku przygląda się cała miejscowa dziatwa i dorośli mieszkańcy. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao a dorosłych grzanym winem. Dzieci, które przyniosły choinki otrzymują losy na loterię fantową. Z kolei na Żywiecczyźnie powszechnie praktykowany jest zwyczaj palenia ubiegłorocznej choinki w ogrodzie dla zapewnienia urodzaju owoców. Wszystko odbywa się przy muzyce, tańcach i skokach przez ognisko, a gospodarze raczą gości "grzańcem" i pieczoną baraniną. Z czasem zwyczaj ten przeniósł się w inne regiony Europy i dziś króluje już w niektórych krajach. W Polsce w związku z dominacją w dniu 6 stycznia święta Trzech Króli oraz odbywanych wizyt duszpasterskich, palenie choinek odbywa się nieco później. Zwyczaj ten związany jest z prastarą tradycją zapalania ognia przy witaniu Nowego Roku, czego wyrazem są obecnie fajerwerki. Jeszcze przed powstaniem chrześcijaństwa istniał zwyczaj zapalania ognia i jego gaszenia, jako rytuału kończącego stary rok. Ogień symbolizował „światło” Nowego Roku, którego było więcej i w dosłownym znaczeniu wraz z przybywaniem dnia.
Kultywując tą tradycję na polanie za Szkołą Podstawową nr 8 uczestnicy imprezy mimo - 5o C mrozu stawili się dość licznie ciągnąc za sobą swoje drzewka świąteczne. Pół godziny przed imprezą rozpalono niewielkie ognisko, przy którym ogrzewali się baraszkujący amatorzy saneczkowania na pobliskich górkach a także to od niego zapalono później zebrane choinki. Po powitaniu uczestników imprezy oraz opowieściach na temat zwyczajów palenia choinek wrzucano poszczególne drzewka do ogniska. A było ich ponad 200 sztuk, dużo więcej niż rok czy dwa lata temu.

4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg

W trakcie wrzucania drzewek do ognia przy akompaniamencie Wiesia Klimkiewicza na harmonii odśpiewano hymn „Palenia Choinek” na melodię „Hej Sokoły …”.

12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg

W tym też czasie organizatorzy ogłosili konkurs pod hasłem "V Mistrzostwa Polski w Rzucie Choinką na Odległość". Konkurencja ta cieszyła się dość dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Po obliczeniu wyników okazało się, że zwycięzcą w kategorii juniorów został Piotr Nowak przed Julią Pleryk i Roksaną Łosek. Wśród dorosłych uczestników zawodów bezkonkurencyjnym okazał się Łukasz Jasiński przed Andrzejem Kopczyńskim i Tatianą Sochacką. Po zakończeniu zmagań mistrzom i zdobywcom pozostałych miejsc wręczono upominki rzeczowe. Odbyło się też tradycyjne przeciąganie liny.

16.jpg
17.jpg
18.jpg

Przy dogasającym ognisku sytuację opanowali amatorzy kiełbasek, którzy piekli je nad ogniem delektując się ich niecodziennym smakiem.

19.jpg
20.jpg

Na zakończenie organizatorzy imprezy zaprosili wszystkich na kolejną  pieszą wędrówkę czyli "Nocny Rajd z Pochodniami" w dniu 18 lutego 2017 r. Zbiórka uczestników z pochodniami lub latarkami oraz kiełbaskami do pieczenia odbędzie się o godz. 19:00 przed CHU "Kinga" w Policach (końcowy przystanek linii SPPK nr 107). Po tej imprezie 4 marca 2017 r. odbędzie się kolejna wędrówka piesza pod hasłem „Każdy Ptaszek ma swój Daszek”. Ogłaszamy to wcześniej aby było wystarczająco dużo czasu na budowanie ptasich domków. Pożegnaliśmy odjeżdżających do Szczecina naszych kolegów z Klubu „Wkrzanie”.

21.jpg

(wgaw)
(lila)
(jurek)
(irena)
(jola)
(zenon)
(stasiek)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License