Wędrówka "Ścieżką poznawczą wokół Eggesiner See"

Na zaproszenie niemieckiego Verein Wanderfreunde Haffküste e.V. 23 marca 2019 r. pojechaliśmy samochodami do miejscowości Eggesin. Tu na terenie Centrum Sportu „Be Free“ zebrało się ponad 90. osób by wziąć udział w pieszej wędrówce "Ścieżką poznawczą wokół jeziora".

1.JPG
1a.JPG
1b.JPG
1c.JPG

Po kilku słowach powitania i wyjaśnienia programu wędrówki przez Winfrieda Zimmermanna wyruszyliśmy na 11-kilometrową trasę. Grupie polickiej "Samej Ramy" towarzyszyła tłumaczka Agata Furmann, toteż ze zrozumieniem prezentowanych informacji nie mieliśmy kłopotów.

2.JPG
2a.JPG
2b.JPG
2c.JPG
3.JPG
3a.JPG
3b.JPG
3c.JPG

Eggesiner See to dawne jezioro wytopiskowe dążące do trzęsawiska, słowem niebezpieczne, więc nie należało zbaczać z wyznaczonej trasy. Wędrując szeroką groblą raz po raz mijaliśmy mocno naruszony drzewostan przez bobry, a także tablice informacyjne zawierające wskazówki i odrobinę wiedzy naukowej.

4.JPG
4a.JPG
4b.JPG
4c.JPG
4d.JPG
5.JPG
5a.JPG
5b.JPG

Idąc spokojnym tempem dotarliśmy do wieży widokowej, a z jej platformy roztaczał się doskonały widok na trzcinowisko. Przy wieży rozstawione zostały sylwetki mieszkańców tego fragmentu jeziora.

6.JPG
6a.JPG
6b.JPG
6c.JPG

Idąc dalej weszliśmy na polanę rekreacyjną z zainstalowaną tu grą edukacyjną "Od gąsienicy do motyla", a później była kolejna niespodzianka - przez okno tablicy, w głębi mokradeł można było dostrzec "ducha czarownicy, wróżki".

7.JPG
7a.JPG
7b.JPG
7c.JPG
8.JPG
8a.JPG
8b.JPG
8c.JPG

Potem szlak zaprowadził nas do "Królestwa Jagody", a dalej mogliśmy zobaczyć pod lupą "mikroświaty" czyli nasiona traw, pająki, mrówki - wszystko to czego nie możemy zobaczyć "gołym okiem".

9.JPG
9a.JPG
9b.JPG
9c.JPG
10.JPG
10a.JPG
10b.JPG
10c.JPG

Były też momenty, że trzeba było i nieco odpocząć.

11.JPG
11a.JPG
11b.JPG
11c.JPG

Koniec a zarazem meta wędrówki było w Centrum Sportu „Be Free“, gdzie zasiedliśmy wygodnie do smacznej grochówki i kawy. Żegnając soę z gospodarzami, umówiliśmy się na kolejną międzynarodową imprezę w Trzebieży, gdzie 30 marca wspólnie utopimy Marzannę i tradycyjnie powitamy Wiosnę 2019.

12.JPG
12a.JPG
12b.JPG
12c.JPG

(wgaw)
(snowicki)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License