Wędrówka u sąsiadów

Na zaproszenie Polickiego Klub Cyklistów "Sama Rama" w sobotni, mroźny poranek 6 marca 2010 r. do Jasienicy przybyła 50-osobowa grupa członków ADFC "Kreisgruppe Oderhaff" i "Wanderfreunde Haffküste e.V." z niemieckiego Eggesin. Zrzeszeni w tych organizacjach to miłośnicy pieszych i rowerowych wędrówek krajoznawczo-turystycznych, z którymi "Sama Rama" współpracuje od wielu lat.

"Wędrówkę u sąsiadów" goście rozpoczęli od zwiedzenia kościoła p.w. św. Piotra i Pawła. Dzięki pomocy ks. Zenona Borodo, który udzielił kilku szczegółowych informacji mogliśmy poznać tajniki tej XV-wiecznej gotyckiej świątyni. Dużym zainteresowaniem turystów niemieckich cieszyły się również ruiny augustiańskiego klasztoru na Wzgórzu Maryjnym.

1.jpg
2.JPG

Po poznaniu kościoła i klasztoru w Jasienicy wycieczka udała się do Tatyni by zwiedzić szachulcowy kościół p.w. św. Pawła Apostoła z końca XVII wieku. Przybyłych interesowało zastosowane tu rzadkie rozwiązanie architektoniczne kościoła, którego konstrukcja wsparta jest na jednym słupie. Ciekawostkami były również możliwości dokładnego poznaniasposobu wykonywania prac konserwatorskich w zakresie wymiany drewnianych elementów ścian bocznych czy wizyta na wieży kościelnej i choćby dotknięcie serca dzwonu.

3.JPG
4.JPG

Dalszy etap wędrówki to pokonanie odcinka Tatynia - Zakłady Chemiczne "Police" SA. Idąc tą drogą przy dużym, przydrożnym i pamiątkowym kamieniu przypomniano wydarzenie z II wojny św., które prawdopodobnie spowodowało zbombardowanie istniejącej tu wcześniej wsi Langerstücken.

Potem piechurzy zwiedzali teren Z.Ch. "Police" autokarem. Przewodnik omówił historię powstania zakładów, przejechaliśmy przez wszystkie wytwórnie, gdzie pokrótce omówiono procesy produkcyjne i związane z tym formy ochrony środowiska.

Po opuszczeniu kombinatu przeszliśmy pieszo ścieżką rowerową wzdłuż ul. Kuźnickiej i dalej Rurową. Pod tablicą poświęconą ofiarom obozu pracy Hägerwalle z okresu II wojny św. przypomniano i ten etap historii Polic. Po minięciu ogrodów działkowych uczestnicy wyprawy weszli na teren byłej fabryki benzyny syntetycznej gdzie pokazano ruiny hal fabrycznych, zdewastowane żelbetonowe konstrukcje i niewielkie schrony. Idąc dalej dotarliśmy do budynku gimnazjum, w którym w latach 1938-1945 mieściła się dyrekcja fabryki "Hydrierwerke".

5.JPG
6.JPG
7.JPG

Po trzech godzinach spaceru nieco zmęczeni wędrowcy dotarli do siedziby SMZP "Skarb" by tu przy ognisku ogrzać się jego ciepłem i gorącą kawą oraz upiec przygotowane przez organizatorów kiełbaski.

8.JPG

W czasie pobytu w "Skarbie" Darek Szaliński oprowadzał poszczególne grupy po zasobach bunkra-muzeum. Ten fragment imprezy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem tych gości, których rodzice, albo oni sami związani byli z Policami przed 1945 rokiem.

9.JPG

Po półtoragodzinnym odpoczynku i zwiedzaniu muzeum wszyscy udali się do Polickiego Lapidarium, gdzie przy zachowanych pomnikach nagrobnych turyści mogli przeżyć chwilę zadumy i wspomnień o swoich przodkach.

10.JPG

Kolejnym obiektem, który chcieli zobaczyć nasi goście był kościół p.w. NMP Niepokalanego Poczęcia. Wysłuchano historii jego powstania, zapoznano się z architekturą i obecnym wyposażeniem. W dyskusji okazało się, że w grupie znajdowały się osoby, które były ochrzczone w tej świątyni przed 1945 rokiem.

11.JPG

Ostatnim zabytkiem, który obejrzeli niemieccy turyści była XV-wieczna kaplica w Rynku. Wysłuchano historii związanej z tym obiektem jak i historią dawnej pastorówki (kancelarii pastora kościoła) - dziś Urząd Stanu Cywilnego w Policach.

12.JPG

Przed pożegnaniem gości z Eggesin Winfried Zimmermann podziękował polskim gospodarzom za miłe przyjęcie na Polickiej Ziemi, zaprosił wszystkich na uroczystość 750-lecia nadania praw miejskich Ueckermünde i wręczył pamiątkowy album "Uecker-Randow". Działacze "Samej Ramy" również przekazali grupie niemieckiej album "Police na starej fotografii" prezentujący dawną architekturę powiatu.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w organizacji imprezy Starostwu Powiatowemu w Policach, Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Polickiej "Skarb" oraz księdzu prob. Zenonowi Borodo za pomoc w jej urzeczywistnieniu.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License