Wieczór autorski

Na zaproszenie Burmistrza Polic Władysława Diakuna w piątkowy wieczór 22 marca 2013 r. spotkaliśmy się w Sali Kinowej polickiego MOK-u by wziąć udział w Wieczorze Autorskim połączonym z promocją czterech książek o mieście i gminie Police.

Spotkanie, jak zwykle otworzył Janek Matura, który przedstawił skrótowo sylwetki autorów, a następnie udzielił głosu W. Diakunowi. Burmistrz w swoim krótkim wystąpieniu przypomniał, że gmina Police leży w tej części naszego kraju, która na skutek zawieruchy wojennej zatraciła swoje dokumenty historyczne i tylko dzięki wysiłkowi rodzimych historyków poznajemy dzieje tych ziem.

1.JPG

Później głos zabierali poszczególni autorzy i prezentowali swoje książki i jako pierwszy Andrzej Łazowski omówił III wznowienie popularnego albumu „Police i okolice na starej fotografii” autorstwa ś.p. Bogdana Frankiewicza i wspomnianego Andrzeja Łazowskiego. Album zawiera wiele nowych widoków starych Polic także kolorowych. Drugi autor Andrzej Kowalik opowiedział jak rodził się album „Trzebież na starej pocztówce”.

2.JPG
3.JPG
4.JPG

Jako trzeci wystąpił Bartosz Sitarz z kolejną książką „Trudne początki, Powiat szczeciński 1945-1950”. Ta okazała pozycja traktuje o pierwszych powojennych latach tworzenia się polskich struktur w Obwodzie Weleckim, późniejszym powiecie szczecińskim. Autor przenosi nas w trudne czasy zagospodarowania nowych terenów opodal Odry. Nie mniej interesująco o swojej pozycji mówił Janek Matura, który książką "Wzdłuż rzeki Gunicy” kontynuuje cyklu opisu małych miejscowości o interesującej historii.

5.JPG
6.JPG

Licznie zgromadzeni miłośnicy historii naszego regionu, w tym liczne grono z Samej Ramy z uwagą wsłuchiwało się w słowa autorów a w przerwie na kawę wielu z nich nabyło zaprezentowane dzieła.

7.JPG
8.JPG

I wreszcie przyszedł czas na bezpośredni kontakt z autorami w trakcie podpisywania książek a nawet wspólnie pozowali do fotografii. Kolejny autorski wieczór czeka nas niebawem, bo dzięki mecenatowi i wsparciu Gminy Police jeszcze w tym roku zostaną wydane kolejne prace związane z monografią miasta.

9.JPG
10.JPG
11.JPG

(wgaw)
(adalbert)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License