Na zaproszenie Burmistrza Polic Władysława Diakuna w piątkowy wieczór 22 marca 2013 r. spotkaliśmy się w Sali Kinowej polickiego MOK-u by wziąć udział w Wieczorze Autorskim połączonym z promocją czterech książek o mieście i gminie Police.
Spotkanie, jak zwykle otworzył Janek Matura, który przedstawił skrótowo sylwetki autorów, a następnie udzielił głosu W. Diakunowi. Burmistrz w swoim krótkim wystąpieniu przypomniał, że gmina Police leży w tej części naszego kraju, która na skutek zawieruchy wojennej zatraciła swoje dokumenty historyczne i tylko dzięki wysiłkowi rodzimych historyków poznajemy dzieje tych ziem.
Później głos zabierali poszczególni autorzy i prezentowali swoje książki i jako pierwszy Andrzej Łazowski omówił III wznowienie popularnego albumu „Police i okolice na starej fotografii” autorstwa ś.p. Bogdana Frankiewicza i wspomnianego Andrzeja Łazowskiego. Album zawiera wiele nowych widoków starych Polic także kolorowych. Drugi autor Andrzej Kowalik opowiedział jak rodził się album „Trzebież na starej pocztówce”.
Jako trzeci wystąpił Bartosz Sitarz z kolejną książką „Trudne początki, Powiat szczeciński 1945-1950”. Ta okazała pozycja traktuje o pierwszych powojennych latach tworzenia się polskich struktur w Obwodzie Weleckim, późniejszym powiecie szczecińskim. Autor przenosi nas w trudne czasy zagospodarowania nowych terenów opodal Odry. Nie mniej interesująco o swojej pozycji mówił Janek Matura, który książką "Wzdłuż rzeki Gunicy” kontynuuje cyklu opisu małych miejscowości o interesującej historii.
Licznie zgromadzeni miłośnicy historii naszego regionu, w tym liczne grono z Samej Ramy z uwagą wsłuchiwało się w słowa autorów a w przerwie na kawę wielu z nich nabyło zaprezentowane dzieła.
I wreszcie przyszedł czas na bezpośredni kontakt z autorami w trakcie podpisywania książek a nawet wspólnie pozowali do fotografii. Kolejny autorski wieczór czeka nas niebawem, bo dzięki mecenatowi i wsparciu Gminy Police jeszcze w tym roku zostaną wydane kolejne prace związane z monografią miasta.
(wgaw)
(adalbert)