Wieża Katedry w Szczecinie

W niedzielne popołudnie PKC Sama Rama podziwiał panoramę Szczecina z wieży bazyliki archikatedralnej św. Jakuba. Atrakcja ta dla mieszkańców Szczecina i okolic dostępna jest od niedawna. W 2007 rozpoczęła się rekonstrukcja wieży w celu przywrócenia jej dawnej sylwetki. 12 stycznia 2008 na wieży postawiono strzelisty hełm, w którym znalazły się cztery punkty widokowe. Po rekonstrukcji katedra mierzy 110,18 m i jest drugim pod względem wysokości budynkiem w Szczecinie (po wieżowcu PAZIM, który wraz z masztem antenowym liczy 128 m wysokości) oraz drugą co do wysokości świątynią w Polsce (po bazylice w Licheniu – 141,5 m).

O wyprawie na wieżę szczecińskiej bazyliki mówiło się w PKC "Sama Rama"już w roku ubiegłym. Wolny termin w kalendarzu imprez i sprzyjająca pogoda sprawiła, że ustaliliśmy tę eskapadę na niedzielę 28 lutego 2010 r.

1.jpg

Po Mszy św. celebrowanej przez zaprzyjaźnionego z nami księdza kan. Jana Kazieczkę zebraliśmy się punktualnie o godz. 13:00 pod drzwiami katedry w liczbie 35 osób. Po wykupieniu biletów już w ośmioosobowych grupkach zaczęliśmy wjeżdżać dwoma windami (3 + 6 pięter) na 56,5 m wieży, by następnie przejść na taras widokowy.

2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

Tu poszczególne platformy (każda ukierunkowana na inną stronę świata) wyposażone były w wielkie lunety obserwacyjne, przez które można było bez przeszkód oglądać panoramę miasta, rozlewisko Odry oraz Wzgórza Warszewskie i Góry Bukowe. Brak liści na drzewach właśnie o tej porze roku jeszcze bardziej ułatwiał penetrację ulic, placów otaczającego świątynię Szczecina.

10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
15a.JPG
15b.JPG

Po godzinnym obserwowaniu miasta a także wykonaniu dziesiątek zdjęć znów małymi grupkami zjechaliśmy na sam dół. Żegnani przez przewodnika zostaliśmy zaproszeni na 22/23 lipca, na Dni Jakubowe, które będą połączone z jarmarkiem, nocnym wjazdem na wieżę i wędrówką szczecińskim odcinkiem Szlaku Jakubowego.

16.jpg
17.jpg
18.jpg

(wgaw)
(micolski)

Zdjęcia z wieży katedry w 2009 r.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License