W czwartek 15.08.2013 członkowie Samej Ramy udali się samochodem do Prenzlau żeby podziwiać tamtejszą wystawę ogrodową (LaGa). Wstęp jest jak na polskie warunki dość drogi (11 Euro za bilet całodzienny) ale z ulotką (można ją znaleźć na stronie wystawy, która jest również w języku polskim) jest zniżka w wysokości 2 Euro. Można też zaoszczędzić korzystając z biletu wieczornego (od godz. 17).
Mimo tak wysokiej ceny warto odwiedzić tą wystawę nie tylko ze względu na pięknie przygotowane różnorodne kompozycje kwiatowe i ogrodowe prezentowane na obszarze ok. 13 ha, ale także ze względu na wiele innych atrakcji. Na obszarze wystawy znajdziemy ogrody tematyczne, winnicę, place zabaw, targi regionalne, wieżę czarownic oraz amfiteatr, w którym odbywają się regularnie różnego rodzaju koncerty.
W samym Prenzlau można też zwiedzić kościół mariacki, klasztor dominikanów, przepłynąć się stateczkiem po jeziorze albo skorzystać z kąpieliska. Parking jest nieco oddalony od wystawy, ale można z niego dojechać do centrum bezpłatnym autobusem kursującym co 15 min. W samym centrum miasta również można zaparkować.
Wystana podzielona jest na dwie części. Warto zacząć zwiedzanie od tej położonej nad jeziorem Unteruckersee. Zaraz po prawej stronie od wejścia znajduje się hala kwiatowa. Na dwóch kondygnacjach można obejrzeć różne kompozycje kwiatowe, warzywa czy spróbować mieszanek herbat. Uwagę przyciąga szczególnie ściana storczyków, o różnych kolorach i wielkościach. Po wyjściu z hali po prawej stronie widać targ regionalny, na którym można zaopatrzyć się w roślinki albo cebulki kwiatów lub kupić inne wyroby regionalne. Ciekawostki stanowiły doniczki, w których sadzi się rośliny również na spodzie doniczki, tak że jedna z nich rośnie normalnie w górę a druga w dół. Ciekawostką jest tu piwo o smaku ziemniaków czy szparagów.
Idąc dalej widać już domek pszczelarza i ule, w których za szybą można podglądać pszczoły. Miły wystawca wyjaśnia jak wygląda życie pszczół i ich zwyczaje. Stad można przejść do wzorcowych ogrodów działkowych i podpatrzeć, jak może wyglądać altanka, jak ukształtować jabłonie lub jakie rośliny warto posadzić. Na całym terenie wystawy znajdziemy tabliczki z nazwami poszczególnych roślin.
Następnie mija się amfiteatr i dochodzi do winnicy. Przy niej swoje stanowisko ma wystawca częstujący winem, u którego można wygrać zestaw przepisów kulinarnych. Dalej rozciągają się ogrody tematyczne. Jest ich w sumie 12. Wśród nich można znaleźć ten ze Szczecina. Następnie warto przejść się promenadą wzdłuż jeziora, posiedzieć naprzeciwko fontanny bijącej z jeziora lub wśród kwiatów. Miłośnicy róż znajdą na terenie wystawy dwie różanki (po jednej w każdej części wystawy).
Atrakcją drugiej części ogrodów, która przykuwa uwagę jest kalejdoskop kwiatów ? ekspozycja zmienna. W czasie naszej wyprawy to ogród tropikalny, nad którym unosi się mgiełka pary wodnej, tworzona przez ciągle pracujące zraszacze. Nad niewielkim jeziorkiem można było podziwiać piękne orchidee, a wśród drzew zawieszone były olbrzymie dzbaneczniki. Dookoła jeziora rosły bambusy. W dalszej części ogrodów odwiedzić można również żydowski cmentarz, pomnik żołnierzy radzieckich oraz obejrzeć aranżacje zieleni na cmentarzach.
Do zobaczenia jest tak wiele, że warto zaplanować sobie na wycieczkę do Prenzlau na cały dzień. Na pewno wszyscy chętni zdążą, wystawa potrwa jeszcze do 6 października 2013 r.
(kasia)
(adalbert)
(micolski)
Więcej informacji na temat wystawy pod adresem: http://www.laga-prenzlau2013.de/pl/strona-glowna/. Warto również obejrzeć program TVP o Landesgartenschau- Brandenburskiej wystawie ogrodowej: http://www.tvp.pl/szczecin/nasze-programy/relacje-felietony/wideo/ogrody-w-prenzlau/11373789