Wycieczka kolejowo-piesza na cmentarz Golm

Wczesnym rankiem 1 marca 2014 r. zebraliśmy się na dworcu PKP Szczecin Główny i pociągiem udaliśmy się do Świnoujścia by wziąć udział w wędrówce pieszej na niemiecki cmentarz w Golm. Na świnoujskim peronie okazało się, że jest nas 48 piechurów ze Szczecina, Polic i Goleniowa.

1.JPG
2.JPG

Pośpiesznie udaliśmy się na prom by przeprawić się na drugą stronę. Dalej nasza trasa prowadziła przez Wybrzeże Władysława IV, autobus „E” do ul. Wielkopolskiej potem Grunwaldzką, Krzywą do Granicy i dalej Dorfstrase do Kaminke i GOLM.

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG

Golm to nie tylko punkt widokowy położony 69 m. npm, ale jest to także największy cmentarz wojenny na wyspie i jeden z największych w Niemczech. Na cmentarzu znajduje się 24 322 grobów ludzi, którzy zginęli m.in. po nalocie amerykańskich samolotów bombowych w dniu 12.03.1945 r. Po drugiej wojnie światowej cmentarz był bardzo zaniedbany, dopiero na początku lat 50 władze kościelne próbowały uporządkować teren. W 1975 roku powstaje dwuczęściowa betonowa rotunda zaprojektowana przez Wolfganga Eckharda z Rostocku, z napisem „Oby już nigdy żadna matka nie opłakiwała swego syna”. 1 marca 2000 roku cmentarz zostaje przekazany pod opiekę Narodowemu Związkowi Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi. Na wzgórzu na terenie cmentarzyska ustawione są granitowe krzyże, znajdują się tablice z brązu z nazwiskami 2000 ofiar, (osobami zidentyfikowanymi). Przy schodach prowadzących do rotundy znajduje się pomnik kobiety odzianej w żołnierski płaszcz - „Marznącej”.

8.JPG
9.JPG
10.JPG
10a.JPG
11.JPG

Po zwiedzeniu cmentarza udaliśmy się w drogę powrotną do Świnoujścia, by stąd pociągiem wrócić do domu. Dużą radość sprawiła nam pogoda, która w tym dniu spisała się "na medal".

12.JPG
13.JPG

(wgaw)
(barbara)
(jan)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License