X Rajd "Szlakiem Pomników Jana Pawła II"

W dniu 16 października 1978 r. 33 lata temu Karol Wojtyła rozpoczął swój Pontyfikat jako papież Jan Paweł II. PKC "Sama Rama" od szeregu lat z tej okazji organizuje wędrówkę odwiedzając pomniki, kamienie, tablice poświęcone Wielkiemu Polakowi.

Kolejną, bo już 10 wędrówkę rozpoczęliśmy w niedzielę 16 października 2011 r. pod figurą Jana Pawła II w Policach w ramach rajdu rowerowego "Szlakiem Pomników Jana Pawła II". Zebrani tu rankiem członkowie "Samej Ramy" złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze, by w chwilę później dosiąść rowerów i udać się do Szczecina.

1.jpg

Pod szczecińskim monumentem poświęconym Papieżowi i Wielkiemu Rodakowi oczekiwała spora grupa cyklistów reprezentujących szczecińskie kluby turystyki rowerowej: "Jantarowe Szlaki", "88" i "Neptun".

2.jpg
3.jpg

Po krótkim otwarciu imprezy, zapalono znicze i oczywiście wykonano szereg pamiątkowych fotografii.

4.JPG

Na dalszą trasę wędrówki w kierunku dzielnicy Szczecina Żelechowo ruszyliśmy w siedemdziesięcioosobowym peletonie. Jadąc miejską ścieżką rowerową pokonaliśmy niezliczoną ilość świateł, by wreszcie dotrzeć na ul. Szczepową 5.

5.jpg
6.jpg

Tu w przydomowym ogrodzie prywatnej posesji Jana Rydzewskiego odwiedzić kolejny pomnik Jana Pawła II. Pan Jan wykonał go własnoręcznie z betonu w dwóch fazach. Popiersie powstało po zamachu na Papieża w 1981 r., a po jego śmierci powstała całość figury wraz z postumentem. Poświęcenia pomnika dokonał 23.VI.2005 r. proboszcz miejscowej parafii ks. Cz. Barniewicz.

7.jpg
8.jpg
10.jpg

W ogrodzie Jana Rydzewskiego można było obejrzeć również bardzo wiele innych postaci z betonu m.in. scenę z raju Adama, Ewę i węża, postacie symbolizujące Licheń Matkę Boską i pastuszka Mikołaja, postać astronoma Mikołaja Kopernika i wiele innych.

Na zakończenie spotkania pan Jan został obdarowany przez cyklistów albumem "Z dziejów Polic", a wszyscy uczestnicy imprezy okolicznościowymi znaczkami.

Korzystając z pięknej słonecznej pogody żegnając Żelechowo rowerzyści udali się na skraj Parku Krajobrazowego "Wodozbiór" w Puszczy Wkrzańskiej gdzie na polanie "Murowaniec" zapłonęło ognisko, i w którym upieczono kiełbaski.

11.jpg

Był to też doskonały moment aby omówić plany następnej imprezy pod hasłem "Polickie Święto Pieczenia Ziemniaka".

Wieczorem, już bez rowerów spotkaliśmy się pod polickim pomnikiem by uczestniczyć w spotkaniu dziękczynnym prowadzonym przez ks. Dziekana Waldemara Gasztkowskiego za tak niezwykły Pontyfikat Jana Pawła II.

12.JPG

(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License