XI Polickie Palenie Choinek 2020

Przygotowania do tej imprezy rozpoczęliśmy nieco wcześniej wożąc w chwilach wolnych własnym transportem kilkadziesiąt wyrzuconych w pobliże wiat śmietnikowych choinek bożonarodzeniowych. Mieliśmy przy tym niecodzienne wizyty dziczej rodziny szukającej słodkości na składowanych drzewkach. Mieliśmy też kłopoty z wandalami, którzy spalili zebraną wcześniej stertę choinek.

0.JPG
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

W ciepły, sobotni wieczór 18 stycznia 2020 r. na polanie za Szkolą Podstawową nr 8 w Policach, zebrała się ponad 600-osobowa grupa mieszkańców naszego miasta, przybyszów z różnych regionów kraju a nawet z Niemiec przynosząc swoje choinki. Magnesem, który ich tu przyciągnął było organizowane już po raz jedenasty Polickie Palenie Choinek pod niezmiennym hasłem "Zabierz Swoją Starą". Na wstępie zebranych przywitał Prezes Polickiego Klubu Cyklistów "Sama Rama", który przypomniał zebranym historię tego obyczaju. Po powitaniu uczestników imprezy oraz opowieściach na temat zwyczajów palenia choinek wrzucano poszczególne drzewka do ogniska. A było ich tym razem blisko 300 sztuk, czyli dużo więcej niż rok czy dwa lata temu.

5.JPG
6.JPG
7.JPG

Otóż palenie świątecznych choinek na początku stycznia, przeważnie 6 stycznia, jest ponad stuletnią tradycją w Holandii, w której uczestniczą całe wsie i dzielnice. Tamtejsze dzieci zaraz po świętach wędrują po domach prosząc o „pożyczenie choinki” czyli jej zamawianie drzewka na spalenie. Toteż sosenki, świerki i jodły, które podczas dni świątecznych ozdabiały mieszkania zostają zebrane i w ustalonym dla każdej miejscowości miejscu ułożone w stosy. Następnie w towarzystwie wielu obecnych oficjeli i pod kontrolą straży pożarnej zostają spalone. Odbywa się to przeważnie w ustronnym miejscu, jak park czy pole, wszystko jest porządnie i elegancko nadzorowane przez straż pożarną, a widowisku przygląda się cała miejscowa dziatwa i dorośli mieszkańcy. Podczas tej uroczystości w wielu miejscach organizatorzy częstują młodzież gorącym kakao a dorosłych grzanym winem. Dzieci, które przyniosły choinki otrzymują losy na loterię fantową. Z kolei na Żywiecczyźnie powszechnie praktykowany jest zwyczaj palenia ubiegłorocznej choinki w ogrodzie dla zapewnienia urodzaju owoców. Wszystko odbywa się przy muzyce, tańcach i skokach przez ognisko, a gospodarze raczą gości "grzańcem" i pieczoną baraniną. Z czasem zwyczaj ten przeniósł się w inne regiony Europy i dziś króluje już w niektórych krajach. W Polsce w związku z dominacją w dniu 6 stycznia święta Trzech Króli oraz odbywanych wizyt duszpasterskich, palenie choinek odbywa się nieco później. Zwyczaj ten związany jest z prastarą tradycją zapalania ognia przy witaniu Nowego Roku, czego wyrazem są obecnie fajerwerki. Jeszcze przed powstaniem chrześcijaństwa istniał zwyczaj zapalania ognia i jego gaszenia, jako rytuału kończącego stary rok. Ogień symbolizował „światło” Nowego Roku, którego było więcej i w dosłownym znaczeniu wraz z przybywaniem dnia.

W trakcie wrzucania drzewek do ognia przy akompaniamencie akordeonisty Pana Janka z zaprzyjaźnionej Niekłończycy odśpiewano hymn „Palenia Choinek” na melodię „Hej Sokoły …”, a potem "Sto lat" obchodzącemu 70 urodziny Staszkowi, który od pierwszego Palenia Choinek jest jego współorganizatorem.

8.JPG
9.JPG
9a.JPG
10.JPG

W tym też czasie organizatorzy ogłosili konkurs pod hasłem "VII Mistrzostwa w Rzucie Choinką na Odległość". Konkurencja ta cieszyła się dość dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Po zakończeniu wszystkie startujące w zawodach dzieci zostały obdarowane maskotkami.

11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG

Przy dogasającym ognisku sytuację opanowali amatorzy kiełbasek, którzy piekli je nad ogniem delektując się ich niecodziennym smakiem, a Jubilat zaprosił na tort urodzinowy i słodkie "muffinki" z czekoladą i orzechami.

18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.JPG
22.JPG

Na zakończenie organizatorzy imprezy zaprosili wszystkich na kolejną  pieszą wędrówkę czyli "Nocny Rajd z Pochodniami" w dniu 01 lutego 2020 r. Zbiórka uczestników z pochodniami lub latarkami oraz kiełbaskami do pieczenia odbędzie się o godz. 19:00 przed galerią "HOSSO" w Policach (dojazd linią SPPK nr 107, 106 i 103). Natomiast po tej imprezie 29 lutego 2020 r. odbędzie się kolejna wędrówka piesza pod hasłem „Każdy Ptaszek ma swój Daszek”. Ogłaszamy to wcześniej aby było wystarczająco dużo czasu na budowanie ptasich domków.

23.JPG
24.JPG

(wgaw)
(grażyna)
(gracjan)
(mariusz)
(zbyszek)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License