XI Rajd Szlakiem Pomników Jana Pawła II

Na niedzielę, 14 października 2012 r. zaplanowaliśmy cykliczny XI Rajd Szlakiem Pomników Jana Pawła II wyznaczając spotkanie uczestników na godz. 10:00 . Jednak tego ranka parę minut po godz. 7:00 zaczął siąpić deszcz i zrodziła się obawa, że położy on całą imprezę. Później zerwał się jednak wiatr i o wyznaczonej porze poszczególne grupy uczestników zaczęły otaczać pomnik Jana Pawła II w Policach.

Spotkanie otworzyła kawaler Orderu Uśmiechu, a na co dzień lekarz „Mediki” dr Krystyna Czerwińska, która tu pod pomnik przybyła ze swoimi harcerzami. Po tym wstępie delegacje harcerzy i PKC „Sama Rama” złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Z kolei głos zabrał Prezes Samej Ramy, który omówił cel rajdu, trasę wędrówki i rowerzyści wyruszyli na trasę.

1.JPG
2.JPG

Jadąc ścieżką rowerową, parę kilometrów za Trzeszczynem, awaria roweru i trzeba było błyskawicznie wymienić dętkę. Po pięciu minutach kolumna dalej pokonywała trasę przez Tanowo, Bartoszewo, Pilchowo i Głębokie.

3.JPG

Potem był już Park Kasprowicza ze swoimi „Płonącymi Ptakami” - dziełem artysty Władysława Hasiora.

4.JPG

O godz. 11:30 pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach było nas blisko 50 osób jadących z Polic, z klubów „Jantarowe Szlaki” i „Ty i ja”, którzy zjawili się pod pomnikiem nawet z trzecim pokoleniem rowerzystów. Tu podobnie jak w Policach złożyliśmy pod pomnikiem kwiaty i zapaliliśmy znicze. Była też chwila na koleżeńskie pogaduszki i podziwianie nietypowo przybranego roweru Ryśka Kalinowskiego z Jantarowych Szlaków.

5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.jpg
9.JPG

Po przerwie jedziemy aleją Jana Pawła II do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Spóźniliśmy się nieco, więc pomnik Jana Pawła II usytuowany we wnętrzu kościoła oglądamy tylko w małych grupkach, aby nie przeszkadzać we Mszy św. W tym przypadku koncentrujemy się na wykonaniu kilku fotek w otoczeniu kościoła nie zapominając o pomniku Prymasa 1000-lecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

10.JPG
11.JPG
12.jpg
13.JPG
14.JPG

Ruszamy dalej przez pl. Zgody podziwiając nowowybudowaną fontannę przed kościołem garnizonowym i kierujemy się na Gumieńce. Po drodze, na ul. Ku Słońcu łapie nas obfity deszcz. Chowamy się i nasze rowery pod porastające pobocze chodnika gęste krzewy.

15.JPG
16.JPG
17.JPG

Po deszczu jedziemy na ul. Kingi pod kościół pw. Przemienienia Pańskiego i tu pod kolejnym pomnikiem Jana Pawła II dzieci Karola Kowalskiego zapalają znicze.

18.JPG

Teraz kierujemy się do Polic i jadąc przez dzielnicę Krzekowo, mijamy budowaną halę WDS-u, a po kilku kilometrach zatrzymujemy się pod głazem poświęconym pontyfikatowi Jana Pawła II przy kościele w Pilchowie by zapalić kolejne znicze.

19.JPG

Ścieżką rowerową jadąc przez Tanowo, Trzeszczyn docieramy do kościoła św. Kazimierza w Policach, gdzie przy głazie poświęconym pontyfikatowi Papieża Polaka oczekuje na nas ks. kan. Waldemar Gasztkowski. Po zapaleniu zniczy i krótkiej modlitwie za wspaniały Pontyfikat Papieża Pielgrzyma i za pomyślność turystów kolarzy kończymy tegoroczną wędrówkę Szlakiem Pomników Jana Pawła II.

20.JPG
21.JPG
22.JPG

Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki.


(wgaw)
(snowicki)
(adalbert)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License