XI Zlot Morsów Mielno 2014

Przy niemal wiosennej pogodzie 1736 uczestników XI Międzynarodowego Zlotu Morsów Mielno 2014 odbyło 16 lutego 2014 r. rytualną kąpiel w Bałtyku. Tylu brało udział w kąpieli, ale łącznie uczestników zlotu było 1824, co jest nowym rekordem frekwencyjnym imprezy. Dużą chyba zasługą było promowanie imprezy przez panią Burmistrz Olgę Roszak. Morsy przyjechały aż z 227 miast polskich, niemieckich, czeskich, szwedzkich, a jedna nawet dotarła do Mielna aż z Brazylii. To była jej pierwsza zimowa kąpiel. Choć pewnie nie aż tak bardzo lodowata, jak być mogła.

1.jpg
2.jpg

Pierwszych gości zlotu Mielno podejmowało już w miniony czwartek. Rozmaite imprezy zlotowe były rozpisane na cały weekend, łącznie z wielkim balem morsów, który odbył się wczoraj wieczorem. Jednak tradycyjnie kulminacją wydarzeń okazała się niedziela: kolorowa parada, wspólna rozgrzewka na plaży i kąpiel w morzu w samo południe.

3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

Temperatura powietrza w południe osiągnęła 8 stopni Celsjusza, a wody była zaledwie o cztery stopnie niższa. Jak dla morsów i króla Posejdona, to była kąpiel w ciepłej zupie, której nieco przeszkadzał przenikliwy wiatr. Ale na mieleńskiej plaży wszystkim dopisywały humory.

9.jpg
10.jpg

A oto garść liczb związanych z tegorocznym zlotem. Do udziału we wszystkich wydarzeniach zlotu zapisało się 1333 morsów w tym ośmioro Polickich Morsów. Absolutna większość to dorośli, ale było również 218 osób niepełnoletnich. Dwie trzecie uczestników (1219) to panowie, a jedna trzecia - panie (605). Królem Zlotu obwołany został Dymitr Bondarenko, a Królową (o dziwo) również mężczyzna - Damian Taczała.

11.jpg
12.jpg
13.jpg

Najliczniejszą reprezentację podczas zlotu miał Klub Sportowy AMBER z Tomaszowa Mazowieckiego - przybył w sile aż 85 osób. Najlepiej w Grze Miejskiej wypadły Kluby: Biały Miś (Jastrzębie) i Szare Morsy (Lubliniec). Z kolei w turnieju Mrozoodporni: Szare Morsy (Lubliniec), Forest Gump (Kościerzyna), Kaloryfer (Kraków). Tytuł najoryginalniejszego otrzymał klub Wrocławskie Morsy. Najmłodszym klubem okazał się „Spoko Tato” z Zielonej Góry. Podczas zlotu zdarzyło się również jedno szczególnie niezwykłe i miłe wydarzenie. Na sobotnim balu morsów zaręczyli się państwo Karol Kryspin i Emilia Konopka.

14.jpg
15.jpg
16.jpg

(wgaw)
(Marek Łagocki)
(Marcin Bielecki)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License