XIII Rajd Szlakiem Pomników JPII

W niedzielę 26 października 2014 r. spotkaliśmy się pod polickim pomnikiem Papieża Polaka, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązankę z okazji rozpoczęcia XIII Rajdu Szlakiem Pomników Jana Pawła II. Po kilku słowach związanych z imprezą ruszyliśmy przez Siedlice, Leśno Górne do Szczecina na Jasne Błonia.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Pod pomnikiem Jana Pawła II oczekiwali na nas szczecińscy cykliści, w towarzystwie których zapaliliśmy kolejne znicze i pojechaliśmy na ul. Bogurodzicy pod kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, gdzie pod pomnikiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zapaliliśmy znicze a także odwiedziliśmy alabastrowy relikwiarz-pomnik Jana Pawła II wewnątrz kościoła.

5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG

Jadąc ul św. Wojciecha na chwilę zatrzymaliśmy się w parku przy pomniku polskiego podróżnika Jana Czekanowskiego (1882 - 1965), a potem ulicami Szczecina udaliśmy się do dzielnicy Pomorzany, by tam przy ul. Orawskiej przed kościołem p.w. Matki Bożej Jasnogórskiej o rzadko spotykanej architekturze spotkać się z ks. Andrzejem Buczmą i zapalić kolejne znicze pod pomnikiem naszego Świętego Papieża. Zwiedziliśmy też kościół i jego ciekawe otoczenie.

11.JPG
12.JPG
13.jpg

Historia tego obiektu sakralnego sięga lat 1863-65, kiedy wybudowano w dzielnicy Pomorzany wieżę ciśnień wodociągowych i ulokowano tam zbiornik na 3030 m sześć. wody. Obiekt powstał w stylu arkadowym na rzucie szesnastoboku. Po II wojnie obiekt użytkowany był jako owczarnia. W roku 1984 władze miasta przekazały obiekt na cele sakralne. Po przeprojektowaniu i adaptacji 22.06.191986 r. bp. Kazimierz Majdański erygował kościół na potrzeby duchowe wiernych.

14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG

Dalej jadąc przez dzielnice Gumieńce i Głębokie dojechaliśmy do Pilchowa. Tu pod głazem poświęconym Janowi Pawłowi II zatrzymaliśmy się na chwilę by zapalić znicz i dalej ścieżka rowerową pojechaliśmy do Polic, a wszystkim uczestnikom imprezy wręczono pamiątkowe znaczki.

19.JPG
20.JPG
21.JPG

Tu przed pomnikiem Papieża rozpoczęły się uroczystości wprowadzenia do kościoła św. Kazimierza relikwii św. Jana Pawła II, które prowadził ks. kan. Waldemar Gasztkowski w obecności ks. abp. Andrzeja Dzięgi, władz gminy i powiat oraz licznie zgromadzonych wiernych.

22.JPG
23.JPG

(wgaw)
(adalbert)
(basia)
(snowicki)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License