XIV Rodzinny Rajd Rowerowy

Kultywowane od wielu lat rodzinne rajdy rowerowe budzą nadal duże zainteresowanie wśród polickich cyklistów. Toteż w sobotni poranek 28 września 2013 r. z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbyła się taka kolejna taka impreza. Rozpoczęliśmy ją jednak Sprzątaniem Świata a ściślej terenów przyległych do polickich torów kolejowych na odcinku MOK - Netto. Mimo niezbyt licznej frekwencji tworząc kilka hałd śmieci zebraliśmy ok. siedmiu metrów sześciennych różnego rodzaju odpadów.

2.JPG
1.JPG

Po godzinnym sprzątaniu udaliśmy się do Kompleksu Sportowego OSiR przy ul. Piaskowej gdzie wyznaczony był punkt zbiórki uczestników rodzinnej wędrówki. Po krótkich wyjaśnieniach na temat przebiegu trasy ponad siedemdziesięcioosobowy peleton ruszył ścieżką rowerową w kierunku Siedlic.

3.JPG
3a.JPG
4.JPG
5.JPG

Pierwszy odpoczynek wyznaczono przed pałacem w Leśnie Górnym. Tu zebrani mogli dowiedzieć się, że został on zbudowany przez Hermana Schoefflera w latach 90. XIX wieku. Architektura budowli utrzymana została w stylu neogotyckim z formami eklektyzmu. Pałac zbudowano z otynkowanej czerwonej cegły i przykryty został czterospadowym dachem. Posiada narożną wieżę przy fasadzie. Jest budowla trójkondygnacyjna. Właściciele wyposażali go w wodę i kanalizację oraz podłogi wyłożone dębowym parkietem, wprowadzili elektryczność i centralne ogrzewanie. Później urządzono przypałacowy park. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł do jurysdykcje polską. Od lat 80. XX w. pałac popadał w ruinę. W 2000 r. podjęto odbudowę pałacu i przyległego terenu. Obecnie budowla jest odrestaurowana i stanowi własnością prywatną.

6.JPG
7.JPG
8.JPG
018.JPG
10.JPG

Dalsza trasa rowerowej wędrówki biegła drogami leśnymi przez Leśno Stare w kierunku Bartoszewa. Przed skrzyżowaniem z drogą nr 115 cykliści zatrzymali się na kolejny postój, w trakcie którego odbyło się kolejne sprzątanie terenów leśnych. Zebrano ponad 150 kg odpadów w tym bardzo szkodliwe rury jarzeniowe.

11.JPG
12.JPG
13.JPG

Jadąc ścieżka rowerową minęliśmy Tanowo i zatrzymaliśmy się w Trzeszczynie obok pomnika martyrologii. Tu przeprowadzono błyskawiczny konkurs wiedzy na temat pomnika i historii polickich obozów hitlerowskich z okresu II wojny św. Najlepszą wiedza wykazał się Olek Księżek z SP nr 3.

14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG

Ostatni odcinek to dojazd do mety rajdu czyli OSiR-u gdzie Aneta Bała i jej ekipa przygotowała ciepły posiłek z grilla, słodycze i gorącą herbatkę, a wszystkich uczestników rajdu obdarowała pamiątkowymi znaczkami.

18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.JPG
22.JPG
23.JPG

Po posiłku przeprowadzono cieszący się dużym zainteresowaniem konkurs "żółwiej jazdy". Zwyciężyli Sandra Grochowska przed Kubą Maciągowskim i Nikolą Olejnik. Zwycięzców konkursu obdarowano upominkami a wszyscy uczestnicy rajdu wzięli udział w losowaniu nagród.

24.JPG
25.JPG
26.JPG
27.JPG

Organizatorzy imprezy, policki OSiR, PKC Sama Rama i SE Łarpia serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się do organizacji rajdu, Straży Miejskiej za pomoc w obsłudze imprezy, a Opiekunkom ekipy Szkoły Podstawowej nr 3 za pomysł zakupienia dla swoich podopiecznych kamizelek odblaskowych.

28.JPG

(wgaw)
(adalbert)
(marekz)
(anhel)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License