XLV wycieczka "Rowerem w nieznane"

W ramach 45 wycieczki "Rowerem w Nieznane" grupa cyklistów "Samej Ramy" skorzystała z zaproszenia Rady Sołeckiej w Tatyni i Pani Sołtys Agnieszki Lerskiej. Po spotkaniu w dniu 13 maja 2012 r. przy pomniku Jana Pawła II ulicą Rurową udaliśmy się do zabytkowego kościoła pw, św. Pawła z końca XVII-wieku by wziąć udział w uroczystej Mszy św. inaugurującej II Integracyjne Spotkanie Obecnych i Dawnych Mieszkańców Wioski.

1.JPG
2.JPG

Celebrę odprawił i okolicznościową homilię wygłosił ks. Waldemar Szczurowski, a wystąpienie poparte poezją i pieśnią skierowaną  do wiernych w języku niemieckim zaprezentował były mieszkaniec wsi Hagen (obecnie Tatynia) Walter Büttner.

3.JPG
4.JPG

Kontynuując uroczystości wszyscy uczestnicy Spotkania udali się na położony nieopodal cmentarz by wziąć udział w poświęceniu przez proboszcza parafii ks. W. Szczurowskiego krzyża dębowego upamiętniającego historię tej ziemi.

5.JPG
6.JPG
7.JPG

Na cmentarzu głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej Witold Król, który nadmienił w swojej wypowiedzi o opiece nad dawnymi nekropoliami a przez wiele lat zapomnianymi przez społeczeństwo naszej gminy nawet do tego stopnia, że zostają tylko mury cmentarne.

8.JPG
9.JPG

Po poświęceniu krzyża i odmówienie modlitwy za wszystkich zmarłych złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze.

Przenikliwy chłód sprawił, że zebrani chętnie skorzystali z zaproszenia Rady Sołeckiej i udali się do świetlicy wiejskiej na gorącą kawę i ciasteczka. Dzieci uczęszczające do świetlicy przedstawiły krótki program karaoke, a Sołtys Agnieszka Lerska i Walter Büttner specjalnie wykonanymi medalionami "Viva Tatynia" udekorowali osoby, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju tej miejscowości.

10.JPG

Ten akt był jednocześnie wstępem do rozmów panelowych zebranych mieszkańców Tatyni i gości z Niemiec.

Członkowie "Samej Ramy" po pożegnaniu się z gospodarzami udali się przez Tanowo i Bartoszewo na trasę niedzielnej wędrówki rowerowej.


(wgaw)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License