XLVI wycieczka rowerem w Nieznane

W niedzielę 24 czerwca 2012 r. PKC Sama Rama wyruszyła na teren Puszczy Wkrzańskiej by wziąć udział w ponownym otwarciu Mostu Wilhelma Meyera. Wilhelm Meyer, to człowiek o zainteresowaniach bliskich naszemu Klubowi. Był głównym architektem Szczecina w latach 1891-1921, twórcą Wałów Chrobrego, Cmentarza Centralnego i wielu budynków użyteczności publicznej oraz założycielem pierwszego w Szczecinie zrzeszenia, którego celem było tworzenie i naprawa ścieżek rowerowych.

1.JPG

W samo południe członkowie naszego klubu spotkali się na pl. Lotników w Szczecinie by w ponad 50-cio osobowym peletonie prowadzonym przez kolegów z Rowerowego Szczecina dotrzeć nad strumień Leśna.

2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG

O godz. 13: głos zabrał Nadleśniczy Antoni Michnowicz, który przybliżył wszystkim zgromadzonym historię nadania temu miejscu imienia wielkiego budowniczego Szczecina. Z kolei przedstawiciele Stowarzyszenia "Nasze Wycieczki" z Prezes Żanetą Maciejowską dokonali przecięcia wstęgi na odrestaurowanym moście.

6.JPG
7.JPG
8.JPG

Po uroczystym otwarciu świętowanie przeniosło się na Polanę Białą nieopodal jez. Głębokie gdzie wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa Trzebież, Urzędu Miasta Szczecin, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Schwartau oraz ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin a także z przedstawicielami innych organizacji spędziliśmy jeszcze trochę czasu.

9.JPG
10.JPG
11.JPG

Sam Most Wilhelma Meyera to wał ziemny ułożony nad strumieniem Leśna w Puszczy Wkrzańskiej. Można tu dotrzeć zarówno pieszo jak i rowerem. Z Pilchowa ulicą Warszewską i dalej drogą leśną; z Leśna Górnego wystarczy skierować się do "pomnikowych dębów", po czym skręcić w prawo; z Głębokiego do mostu, w zależności jaką drogę wybierzemy, możemy po drodze zobaczyć piękną dolinę, gdzie płynie Jasmundzka Struga lub podążać Doliną Siedmiu Młynów, a za Polaną Harcerską skręcić w lewo; z Warszewa można ulicą Podbórzańską dojedziemy do "dębów" i dalej należy skręcić w lewo.

12.JPG
13.JPG
14.JPG

Most jest wart uwagi ze względu na człowieka, któremu został poświęcony, oraz dlatego, że udało się przywrócić temu miejscu pierwotną nazwę. Po 1945 roku most został mylnie nazwany i przez dziesięciolecia uchodził za most Carla Friedricha Meyera. Nikt nie kojarzył tego miejsca ze słynnym architektem, budowniczym między innymi Wałów Chrobrego w Szczecinie. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Urzędu Miasta Szczecin, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Nadleśnictwa Trzebież miejsce to zostało odnowione.

15.JPG
16.JPG

Po wizycie na Polanie Białej przez Bartoszewo i Tanowo powróciliśmy do Polic i wtedy właśnie już na dobre zaczęła psuć się pogoda.

17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG

(marekziem)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License