XXII Rodzinny Rajd Rowerowy

Niezbyt sprzyjające warunki atmosferyczne (mżawka i niewysoka temperatura) nie odstraszyły w sobotni ranek 14 kwietnia 2018 r. ponad 90. osobowej grupy cyklistów do wzięcia udziału w XXII Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Miejsce startu wyznaczono na Kompleks OSiR przy ul. Piaskowej.


Po kilku słowach wyjaśnień przez Prezesa "Samej Ramy" cała kawalkada rowerzystów wyruszyła przez ul. Okulickiego, Rurową i Tanowską do Trzeszczyna. Tu pod pomnikiem martyrologii więźniów obozów zagłady zapalono znicze, a zebrani usłyszeli wiele informacji historycznych związanych z fabryką Hydrierwerke Pölitz i hitlerowskimi obozami.


Jadąc dalej mijaliśmy tablice upamiętniające właśnie te obozy, Andrzej Helak przypomniał i opisał jak wyglądały warunki życia więźniów w obozach hitlerowskich.


Przy ul. Tanowskiej na wysokości "helikoptera" zatrzymaliśmy się w rejonie zburzonego po II wojnie św. niemieckiego bunkra czyli na tzw. "skałkach" pokazując to co zostało po wysadzeniu w powietrze bunkra po już po zakończeniu działań wojennych.


Potem pojechaliśmy w rejon ul. Mieszka I, gdzie w bunkrze-muzeum Dariusz Stawiński ze Stowarzyszenia "Militarni" opowiadał o wystawie "Życie społeczeństwa w okresie PRL-u".


Coraz bardziej dokuczliwa mżawka przyśpieszyła nieco naszą imprezę i ok. godz. 13.00 zameldowaliśmy się w budynku OSiR-u, przy grillu z piekącymi się kiełbaskami, słodyczami, herbatką i kawą. Tu też zarówno najmłodsi cykliści 2-letni Igor Ławniczak, 3-letni Adrian Kłos i 5-letni Jaśko Fiedziuszko, jak i najaktywniejsi uczestnicy rajdu zostali wyróżnieni upominkami. Wśród najstarszych rowerzystów należy wyróżnić Waldka Radzimskiego 78 lat, Jana Świniarskiego 75 lat i Leszka Winiarskiego 73 lata.


Na zakończenie wszyscy cykliści otrzymali pamiątkowe znaczki. Organizatorzy rajdu OSiR Police, Wydz. Oświaty UG i "Sama Rama" serdecznie dziękują Wydz. Promocji UG i Wydz. Promocji Starostwa Powiatowego za pomoc w realizacji tej imprezy. W tym samym czasie z ul. Korczaka w Policach wyruszył 1. Bieg im. Korczaka, w którym uczestniczyło wielu członków "Samej Ramy". Były medale i wyróżnienia ! Gratulujemy.(wgaw)
(grażyna)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License