XXIX Wycieczka Rowerem w Nieznane

W piękny, niedzielny poranek 3 kwietnia 2011 r. po raz pierwszy w tym roku spotkaliśmy się z rowerami by zainicjować coroczne wyprawy rowerowe. XXIX wycieczka w nieznane połączona była tym razem z inauguracją sezonu rowerowego. Po zebraniu się prawie 25 osób najmłodsi uczestnicy rajdu zapalili znicz pod pomnikiem Jana Pawła II z okazji szóstej rocznicy jego śmierci.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Po wykonaniu „rodzinnego” zdjęcia członkowie PKC „Sama Rama” dosiedli swoich „stalowych rumaków” i ścieżka rowerową udaliśmy się do Jasienicy. Przy pomniku poświęconym Niemcom i Polakom, mieszkańcom dawnego Duchowa wysłuchano historii osady, a także dokładnie obejrzano miniaturową replikę nadgunickiego Młyna Sttefena.

4.JPG
5.JPG
6.JPG

W dalszej części wycieczki, w Jasienicy zwiedzano ruiny klasztoru augustiańskiego na Wzgórzu Maryjnym, szukając jak głosi legenda ukrytych tu przed wiekami, przez zakonników tajemniczych beczek.

7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG

Wędrując po Jasienicy odwiedziliśmy też pracownię artystyczno-rzeźbiarską Czesława Piekarskiego, w której aktualnie trwają prace wykończeniowe przy miniaturze Kościoła Mariackiego stojącego od XV w. do 1896 r. na polickim rynku. Z zaciekawieniem oglądano też i inne budowle stojące na placu, a prezentujące polskie zamki obronne Podola, z okresu I Rzeczypospolitej.

11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG

Pożegnano gościnne podwórze przy ul. św. Anny i jego gospodarza, a cała kawalkada rowerzystów ruszyła przez Tatynię do miejscowości Witorza. Tu czekały na nas Polickie Morsy i członkowie Klubu Kolarskiego PTTK „Jantarowe Szlaki” ze Szczecina.

17.JPG
18.JPG
18a.JPG

Zapłonęło ognisko, w którym pieczono kiełbaski, a ludzie-morsy dokonały zbiorowego zanurzenia w wodach Gunicy.

19.JPG
21a.JPG
21.JPG

Na przestronnej polanie rozegrano konkurs „leśnej koszykówki”, w którym najlepiej trafiały do celu Joanna Słowińska, Weronika i Rozalka Olszewskie oraz Wiktor Załucha.

20.JPG

Zwycięzców konkursu obdarowano drobnymi upominkami a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomiki ukończenia tej imprezy.


(wgaw)

Głos Szczeciński, 4 kwietnia 2011 r.

gs.jpeg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License