XXXII wycieczka "Rowerem w nieznane"

Wycieczka z okazji 100-lecia budynku Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie

Tym razem w sobotę 28 maja 2011 r. pojechaliśmy rowerami przez Dolinę Siedmiu Młynów i dalej przez Jasne Błonia pod Urząd Wojewódzki na Wałach Chrobrego.

1.JPG
2.JPG
3.JPG

Tam czekała już na nas pozostała część uczestników. Równo o 11:00 dwudziestoosobową grupą rozpoczęliśmy zwiedzanie gmachu. W rolę przewodnika wcielił się Karol Szmit, na co dzień pracownik U. W. Przedstawił nam historię terenów, na których stoi ten 100-letni budynek oraz dzieje jego funkcjonowania.

4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG

Następnie zeszliśmy do podziemi, trzy kondygnacje poniżej „poziomu zerowego”.

8.JPG

Podziwiając m. in. schrony, pierwotne i wciąż działające klimatyzatory, zeszliśmy do tunelu przebiegającego pod korytem rzeki Odry.

9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG

Po wędrówce w podziemnych labiryntach wróciliśmy na górę by zwiedzić korytarze i co ciekawsze pomieszczenia tego gmachu. Wędrując piętrami coraz wyżej weszliśmy na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy panoramę Szczecina.

14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.JPG

Widok był niezwykły gdyż u naszych stóp Wałów Chrobrego odbywały się uroczystości związane z 15-rocznicą powołania 12 Brygady Zmechanizowanej. Po uroczystej zbiórce z udziałem 500 żołnierzy i 32 pojazdów wojskowych i części oficjalnej (wręczenie proporca honorowego dla najlepszego batalionu w Wojskach Lądowych, Gwiazd Afganistanu oraz innych odznaczeń i przemówieniach), rozpoczęła się defilada. Wzięło w niej udział m.in. 13 transporterów Rosomak, armato-haubica Dana, wozy rozpoznawcze BRDM, quady, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze. Swój sprzęt zaprezentowała także straż pożarna, żandarmeria wojskowa i policja. Specjalnie na okoliczność jubileuszu przy nabrzeżu Wałów Chrobrego zacumowały okręty wojenne z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: ORP "Toruń" i ORP "Gardno".

22.JPG

Wracając do Sali Tradycji, gdzie złożyliśmy pamiątkowy wpis, poznaliśmy jeszcze jedną ciekawostkę związaną z historią budynku. Na dziedzińcu wewnętrznym wyrósło niespotykane w naszych szerokościach geograficznych drzewo paulowni puszystej, która zwykle występuje tylko w cieplejszych rejonach Azji Wschodniej.

23.JPG
24.JPG
25.JPG

Serdeczne podziękowania uczestnicy wycieczki składają Karolowi Szmitowi za barwne i wyczerpujące zapoznanie nas z historią i dniem dzisiejszym 100-letniego Jubilata oraz za oprowadzenie po wszystkich udostępnionych do zwiedzania pomieszczeniach gmachu U.W.


(Darek)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License