Z "Wkrzanami" do Krzywego Lasu pod Gryfinem

W listopadową sobotę 5.XI.2016 r., w ramach współpracy krajoznawczej z Klubem PTTK "Wkrzanie" wybraliśmy się na wycieczkę autobusowo-pieszą do Krzywego Lasu nieopodal Nowego Czarnowa. Jest tam niewielki rezerwat ciekawie ukształtowanej grupy drzew pod nazwą Krzywy Las.

5.jpg
6.jpg
7.jpg

Jest to skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku. Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo - skręca pod kątem 90o i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity. Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wygląda więc na to, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew.  Czy deformacja sosen była zamierzona? Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany. Widać na nich wyraźnie, że powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń. Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Oglądając pnie drzew można zauważyć, że na początku zgięcia znajdują się stare sęki, a więc młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich. Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo.  Jednak istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko. Z Rezerwatu udaliśmy się pieszo do Gryfina. Trasa poza leśnym odcinkiem ok. 1,5 km, to głównie pobocze drogi z Nowego Czarnowa do Pniewa, a dalej chodnik, w sumie to tylko 5 km. Coraz intensywniej padający deszcz zmusił nas do skrócenia tej wędrówki.


wgaw)
(adalbert)
(marekz)
(paweł)
(micolski)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License